Uniós titkosszolgálat alakulhat
Átírhatják az aktuális események a terveket, a nagy-britanniai referendum, a menekültválság elnyomhatják a Szlovákia unióselnökségének hivatalos prioritásait - írja az ujszo.com.
A külügyminisztérium által készített elképzelést a smeres Boris Zala EU-képviselő is soványnak tartja.
Szlovákia július elsején veszi át fél évre az Európai Unió elnöki posztját. Ez a pozíció lehetőséget ad arra, hogy ebben az időszakban az ország az eddiginél sokkal nagyobb hatással legyen az uniós politikára. A hivatalos prioritásokat - energiai unió, környezetvédelem, foglalkoztatás stb. -azonban várhatóan felülírják az aktuális események.
A legfontosabb kérdés, hogy milyen eredménnyel zárul a nagy-britanniai népszavazás június 23-án: marad vagy kilép az unióból az egyik meghatározó tagállam. Szintén nagy jelentőségű a menekültkérdés, amely biztosan nem oldódik meg megnyugtatóan nyárig. „Nagyon fontos az elnökség alapos előkészítése, fontosak a priorirtások, de az egész programot módosíthatják az aktuális események” – magyarázta lapunk kérdésére Maroš Ševčovič EU-biztos.
Fico és a menekültek
Nem segíti, de várhatóan nem is nehezíti meg az elnökség levezetését az, hogy Szlovákia a kötelező kvóták miatt beperelte az uniót, de a következő időszakban ezt a témát Robert Fico miniszterelnöknek nem volna szabad hangsúlyoznia. Az uniós tisztségviselők nem szívesen nyilatkoznak erről a kérdésről.
Nem jó a program
A tisztségviselőknél határozottabb véleményt mondanak az európai parlamenti képviselők. Nagy József (Híd) szerint a miniszterelnöknek vissza kell fognia magát. „Fico nem folytathatja ezt a menekültellenes retorikát” – véli a képviselő.
Uniós titkosszolgálat
Több szlovákiai EP-képviselő is a szorosabb integrációtól várja a megoldást a menekültválság kezelésére és a terrorizmus felszámolására, amit szerintük a szlovák elnökségnek prioritásaként kellene rögzíteni.
„Az európai biztonságpolitika jelenleg a tagállamok jóindulatán, együttműködési készségén múlik, de sajnos egyre nehezebben tudnak közös nevezőre jutni más, mint gazdasági témákban” – mondta lapunknak Nagy József (Híd), EP-képviselő.
Nagy a párizsi és a brüsszeli terrortámadások után lát esélyt a szorosabb együttműködésre, akár közös, uniós titkosszolgálat létrehozására is. „Egy olyan térségben, ahol nincsenek belső határok, egyre határozottabban megmutatkozik, hogy szükség van egy közös szervezetre, amely összegyűjti az információkat, és operatívan, ráadásul időben tudja is használni azokat” – magyarázta Nagy.
Szerinte a jelenlegi rendszer nem működik. „Kérésre, nagy nehezen ugyan átadják egymásnak az információt az egyes államok rendőrségei, titkosszolgálatai, de ez nem elég, az információhoz való hozzáférésnek automatikusnak kellene lennie” – véli Nagy, aki szerint erre nem csak a menekültválság miatt van szükség. „Több százezer, jogerősen elítélt ember él szabadon egy másik uniós tagállamban csak azért, mert a helyi rendőrség nem tudja, hogy börtönben kellene ülniük” – indokolta álláspontját Nagy. Szerinte a következő hónapokban van esély egy közös szervezet alapjainak a lerakására, akár már a szlovák elnökség időszakában.