h i r d e t é s

A legpusztítóbb gép a világon

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

A legpusztítóbb gép a világon

2015. október 09. - 13:44
0 komment

Tudja, mi az, ami talán még a kivégzéseknél is gyakrabban szerepel az ISIS propagandavideóiban?

Fotó: Belényi Dániel / Jalopnik

A fehér Toyota pickup!

A jelenség már az amerikai terrorelhárítás figyelmét is felkeltette, akik rá is kérdeztek a Toyotánál a miértre. A cég heveny vállrángatással válaszolt. A cég amerikai részlegének fő PR-osa, Ed Lewis szerint vállalatuknál "szigorú szabály, hogy nem értékesítünk járműveket olyan potenciális vásárlóknak, akik aztán paramilitáris vagy terrorista célokra használnák vagy módosítanák azokat" - írja a 444.

Ha így van, akkor ennél kudarcosabb próbálkozás aligha létezhet a nagyvállalatok történetében.

Mint az a fenti, meglehetősen ötletszerű képválogatás is bizonyítja, az első generációs RN10-es 1968-as bemutatása óta a harmadik világ háborúi elképzelhetetlenek a mozgó géppuskafészekké alakított Toyoták nélkül, amelyek platójáról fürtökben lógnak az állig felfegyverzett, marcona alakok. 

Hogy a probléma mennyire nem újkeletű, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy nem Lewis az első főkommunikátora a cégnek, akinek arra a kellemetlen kérdésre kell válaszolnia, hogy ez mégis hogyan lehetséges. Mondjuk az is igaz, hogy elődje, Wade Hoyt sokkal viccesebb választ adott rá 2001-ben, amikor éppen a tálibok furikáztak mindenfele Toyota pickupokban. "Nem erre a termékelhelyezésre vagyunk a legbüszkébbek, de ez is azt mutatja, hogy a tálibok ugyanazokat az értékeket keresik, mint bármelyik pickup-vásárló: tartósságot és megbízhatóságot" - találta fején a szöget. 

A Toyota Hilux ugyanis, sok más pozitív tulajdonsága mellett, elpusztíthatatlan, amit a világ legjobb autós műsora, a Top Gear egy, kizárólag egy Toyota Hilux elpusztításának szentelt epizódjában fényesen igazolt is.

A 45 perces epizódban - három részre bontva a Youtube-on is megtekinthető - egy 350 ezer kilométert futott, 18 éves, eleve elég romos példányt próbálnak elpusztítani a rájuk jellemző módszerességgel. Sorrendben: 

  • nekihajtanak egy kőháznak; 
  • nekihajtanak egy fának; 
  • belehajtanak a dagályba, ami elsodorja a kocsit, ami így órákat tölt víz alatt; 
  • leejtik három méter magasból; 
  • ráejtenek egy lakókocsit; 
  • áthajtanak vele egy faházon; 
  • telibekapták egy ejtőkörtével; 
  • felgyújtották; 

majd amikor mindez nem volt elég, felpakolták egy bontásra ítélt, 80 méter magas toronyház tetejére, amit aztán felrobbantottak. A romok alól előásott roncsot kalapács, csavarkulcs és WD-40 segítségével simán működőképessé tudták tenni, még csak pótalkatrészekre se volt szükségük. 

EL-PUSZ-TÍT-HA-TAT-LAN! 

A Toyota Hilux Andrew Exum, az amerikai hadsereg volt rangere szerint az AK-47-es járműipari megfelelője, és kábé ugyanannyira elterjedt és egyeduralkodó is. Az összehasonlítás már csak azért is találó, mert mindkét eszközt ugyanazon elvek mentén tervezték: legyen brutálisan tartós, ne legyen macerás karban tartani és teljesítsen megbízhatóan a leglehetetlenebb körülmények között is. 

Vagyis a Toyota pickupja tökéletesen alkalmas a közlekedésre a harmadik világ útnak csúfolt kátyúrengetegében, ha pedig véletlenül mégis elromlana, az alkatrészutánpótlás is bőven biztosított. "Mindenki ezt használja, ezért mindenhol vannak pótalkatrészek és szerelők is, akik értenek hozzá" - mondta Exum. 

A tartósság és a strapabíróság szándékos tervezés eredménye, az már csak véletlen egybeesés, hogy alapfunkciójuk, az áruszállítás tökéletes harci eszközzé is teszi a Hiluxokat. A gerillahadviselés szakértője, Dr. Alastair Finlan szerint a Hilux az, amit az angol hadtudományi zsargon force multipliernek nevez, vagyis olyan képességnek, ami megsokszorozza egy harcoló alakulat erejét. "Gyors, mozgékony, és ha rászerelnek egy .50-es géppuskát, akkorát üt, hogy az könnyen átviszi a testpáncélt, és még a könnyű páncélosokat is" - mondta. 

Ez a mozgékonyság és terhelhetőség tette az Irakban nagyon sikeresnek bizonyult lázadóellenes stratégia egyik kidolgozója, David Kilcullen szerint "a könnyűlovasság modern változatává" a Hiluxot, amivel könnyedén vehetnek fel tüzelőállást, és tökéletes eszköz a csapatok gyors mozgatására. 

A Hilux annyira bevált, hogy immár nemcsak a terroristák, hanem az ellenük harcolók, így az amerikai különleges alakulatok is ezt használják. "Szarrá veri a Humveet" - mondta Exum. 

Így jutottunk el oda, hogy Mark Wallace, az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete szerint "a Toyota Land Cruiser és a Hilux gyakorlatilag az ISIS márkaarculatának részévé váltak". Még úgy is, ha az továbbra is rejtély, hogy hogyan juthatnak ennyi, lezsírozottnak tűnő járműhöz a terroristák. A Toyota saját állítása szerint már évek óta nem exportál autókat Szíriába, ahol az utolsó, szaúdi tulajdonú Toyota-kereskedést 2012-ben számolták fel. És bár Irakban 2011-13 között megháromszorozódtak az eladásaik, a csúcson évi 18000-es eladások 2014-re 13000-re estek vissza. 

Így valószínűleg Irakban és Szíriában is valami olyasmi történhet, mint történt a kétezres évek elején Afganisztánban, ahol a pakisztáni államnak a becslések szerint éves szinten egymilliárd dolláros kárt okozó csempészhálózat épült ki, amelyik az öbölmenti arab országokból szállította egyenesen az afgán frontra a teherautóról lepottyanó Toyotákat.

Ezen valószínűleg a legnagyobb jószándékkal se változtathat a Toyota, ami talán csak azzal küzdhetne járművei fegyveresítése ellen, ha rosszabb kocsikat gyártana.

Amíg tartják magukat az egyszerűség, strapabíróság, megbízhatóság és könnyű hozzáférhetőség elvéhez, addig járműveik a Kalasnyikovhoz hasonló ikonjai lesznek a modern háborúknak, méltók rá, hogy az orosz gépkarabélyhoz hasonlóan afrikai államok zászlójára kerüljön sziluettjük.

 

444.hu