h i r d e t é s

Cafeteria: brutális kártérítést fizethet a magyar állam

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Cafeteria: brutális kártérítést fizethet a magyar állam

2018. október 25. - 12:09

A Világbanknál működő nemzetközi vitarendező szervezet október 9-én döntést hozott a magyar állam és a francia Cheque Déjeuner (CD, vagy újabb nevén Groupe UP) cafetériacég vitájában. - írja a napi.hu.

Forrás: napi.hu

Az ICSID a Cheque Déjeuner-nek adott igazat, és jelentős kártérítést ítélt meg a cégnek

- írja a 444.hu.

Azt még nem tudni, hogy az International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID) pontosan mennyi kártérítést ítélt meg, de az biztos, hogy a CD 39 millió eurót, azaz mintegy 12,6 milliárd forintot követelt az eredeti beadványában, tehát ez lehet az irányadó összeg

- olvasható a portálon.

A CD egyike volt annak a 3 francia multinak, amiket az Orbán-kormány kiszorított az étkezésiutalvány-piacról a cafetériarendszer 2011-12-es átalakításával. Ennek lényege az volt, hogy megemelték az étkezési utalványok adótartalmát, míg az újonnan bevezetett, állami cég által kiállított Erzsébet-utalványoké és a szintén új (OTP-s, K&H-s és MKB-s) SZÉP-kártyáké alacsony maradt.

A kormány az ezzel kapcsolatos jogszabály-módosításokat két dologgal indokolta: hogy javítsanak a magyar dolgozók étkezésén, és hogy az utalványpiacon tevékenykedő cégek nyereségét Magyarországon tartsák. A rendszert ebben a formában egyébként hónapok múlva fel is számolják, ugyanis már az Európai Unió Bírósága is megállapította, hogy jogellenes volt a bevezetése.

A CD a Ticket Restaurant utalványokat forgalmazó Edenreddel és a Sodexóval együtt fordult az ICSID-hez, és az Edenred ügyében már 2016-ban döntött is a testület: több mint 7 milliárdos kártérítésre kötelezte a magyar államot

- emlékeztet a 444.hu.

Az ICSID döntése azonban közel sem jelenti a vita végét. A szervezet ugyanis az Edenred és a CD ügyében is az 1987-ben Franciaország és Magyarország között megkötött beruházásvédelmi egyezményre alapozta a döntését, sőt erre alapoztak a cégek a keresetükben is.

Ám az EU-n belül azonban ilyen megállapodásokra nincs szükség, hiszen az unió saját jogszabályai minden tagállamra vonatkozóan egységesen szabályozzák a beruházásokat és a cégek EU-n belüli terjeszkedését, hiszen a schengeni zóna egyetlen nagy gazdasági térség.

A magyar kormány elvileg megpróbálkozhat azzal, hogy nem fizeti ki az ICSID által a CD-nek ítélt kártérítést arra hivatkozva, hogy az EU-s jog szerint eleve nem volt törvényes, hogy a francia-magyar beruházásvédelmi egyezmény alapján az ICSID döntött a vitában. De ha esetleg így is döntenének, a kártérítés elől valószínűleg nem menekülnének meg, a cafetériareformot ugyanis már az EUB is jogellenesnek ítélte.

napi.hu