Megvan, mikortól kötelező az online kassza
Megjelent a Magyar Közlönyben kedden a pénztárgép rendelet módosítása, amely szerint a korábban tervezett szeptember végi időpont helyett egységesen 2017. január 1-jétől lesz kötelező az online kassza használata - írja a 24.hu.
A pénztárgép használatára újonnan kötelezettek köre nem változik - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A szaktárca közleményében ismerteti: a kormány úgy döntött, hogy a vállalkozásoknak elegendő időt kell biztosítani a pénztárgép beszerzéséhez, tekintettel arra, hogy a gyártók, forgalmazók fejlesztései lassabban haladtak a tervezettnél.
Január elsejétől
a gépjármű-javítási, karbantartási tevékenységet,
a gépjárműalkatrész-kiskereskedelmet,
a motorkerékpár, alkatrész kereskedelmét, javítását,
a plasztikai sebészeti tevékenységet,
a diszkó, táncterem működtetését,
a textil, szőrme mosását, tisztítását, vegytisztítását, vasalását végzőknek,
a masszázsszalonoknak,
fogyasztó- és karcsúsítószalonoknak, fitnesz-, testépítő kluboknak,
a taxisoknak
és a pénzváltóknak
kell online pénztárgéppel kiállított nyugtát adniuk.
Az újonnan kötelezett vállalkozásoknak egy modernizált készüléket kell majd beszerezniük. Az új műszaki paraméterekkel rendelkező pénztárgépek többek között “átszemélyesíthetőek”, ami azt jelenti, hogy egy viszonylag egyszerű szoftverfrissítést követően más vállalkozó is használhatja, így az új típusú pénztárgép eladható vagy bérbe adható.
A szaktárca számításai szerint mintegy 20 ezer érintett vállalkozásnak több mint három hónapja van arra, hogy üzembehelyezési kódot kérjen a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV), illetve beszerezze az átszemélyesítésre alkalmas, modernizált pénztárgépet.
Az NGM közleményében kifejti, az online pénztárgép a költségvetés mellett az érintett szektorok tisztességes szereplőinek érdekét védi, a gazdaságfehérítés leghatékonyabb eszköze, amely az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszerrel (ekáer) együtt két év alatt több mint 420 milliárd forintot hozott a költségvetésnek.
Az online kassza rendszer sikere a gazdaság fehérítésében megkérdőjelezhetetlen. Az Európai Bizottság tanulmánya szerint az áfa adórés több mint négy százalékponttal – 22,24 százalékról 17,95 százalékra – csökkent Magyarországon 2013 és az online pénztárgép használatának első éve (2014) között eltelt egy év alatt. Ezzel az eredménnyel Magyarország a harmadik legnagyobb javulást érte el az EU-ban.