h i r d e t é s

Tudta? így szabaduljon meg az orrdugulástól

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? így szabaduljon meg az orrdugulástól

2017. január 24. - 14:58

A nátha szinte elkerülhetetlen velejárója az orrdugulás, ami nehezíti a beszédet, az alvást, az evést, az ízérzékelést. 

A kép illusztráció - Forrás: Rhinolight

Ilyenkor az orrnyálkahártya érhálózata megduzzad, a levegővétel nehézkessé, akadályozottá válik.

Optimális esetben az orrnyálkahártya apró csillószőrei feltartóztatják a légutak felé tartó szennyeződéseket, kórokozókat. Ugyanakkor felmelegítik a beszívott levegőt, így védik a tüdőt és a légcsövet. Amennyiben az orrlégzés szabad, megakadályozható, hogy a hideg levegő szájon át, kórokozókkal telve jusson a tüdőbe. Ám a vízszerű orrfolyás, a tüsszögés már arra utal, hogy a kórokozóknak sikerült megtelepedniük. Ilyenkor az orrnyálkahártya kiszolgáltatottabbá válik a bakteriális fertőzésekkel szemben, nő az esély a másodlagos fertőzések, szövődmények  kialakulására. A náthát az esetek 10-15 százalékában orrmelléküreg-gyulladás is kíséri. A kórokozók az arc- és homloküregbe is bejutnak, az ott kialakult duzzanat elzárja a melléküregek kivezető nyílását, fájdalmas feszülő érzést okoz, amihez gyakran fejfájás és láz társul. Az akut melléküreg-gyulladás általában 1-2 héten belül gyógyul, krónikus esetben a tünetek ennél tovább is fennállnak. A gyógyszeres kezelés egyik fő célja a nyálkahártya-duzzanat csökkentése.

A vírusfertőzés mellett a szezonális és egész évben fennálló allergiák kellemetlen velejárója az orrdugulás. Sőt, egyes gyógyszerek, pl. béta-blokkolók, vízhajtók szedése ugyancsak produkálhat hasonló tüneteket.  Kisgyermekeknél és csecsemőknél is komoly problémákat okoz az orrdugulás, mivel ilyenkor nehezebben megy az alvás, az étkezés. Szoptatás során pedig elengedhetetlenül fontos az orrlégzés. Érdemes ilyenkor orrszívó porszívó használata mellett tengeri sós készítménnyel átöblíteni az orrjáratokat. Rendszeres tisztítással jó eséllyel megakadályozható a szövődmények kialakulása, megelőzhető a gyulladás átterjedése a garatra vagy a középfülre.

Az orrcseppek károsíthatják a nyálkahártyát

A vény nélkül kapható orrcseppek és spray-k az erek összehúzásával, a vérkeringés javításával csillapítják a kellemetlen tüneteket, továbbá lohasztják a nyálkahártya-duzzanatot és csökkentik a váladéktermelést. A legtöbb orrcsepphez hozzá lehet szokni, hosszú ideig alkalmazva provokálja a nyálkahártya duzzanatát, rontja a szaglást, ízlelést. A készítmények egy részét általában orvosi ellenőrzés nélkül öt-hét napnál tovább nem ajánlott használni, érdemes a betegtájékoztatóban előírtakat betartani. A náthás időszak után általában fontos feladat a nyálkahártya egészségének helyreállítása. Az orrcseppek és orrspray-k hosszabb ideig alkalmazva tönkretehetik a nyálkahártyát, amely elvékonyodik, kiszáradhat, kisebesedhet. Ugyanakkor az orrlégzési panaszok megmaradnak vagy fokozódnak. A tüneteken télen a fűtött lakások meleg levegője is ront.

Mit tegyünk?

Az első lépés az orrcsepp elhagyása, majd az orrnyálkahártya gyógyulásának, regenerációjának biztosítása. Párásítsunk otthonunkban, ez például a radiátorra vagy a szekrény tetejére elhelyezett vizes tálkákkal oldható meg. Ügyeljünk a tálkák tisztántartására. Aki teheti gőzöljön vagy keressen fel egy sószobát.

 

Forrás: Házipatika