A kormány hallgat az Elios-ügyben készült OLAF-jelentésről: ködösítik, hogy nagyon "magasra vezet" a korrupció
Az LMP azt követeli a kormánytól, különösen Csepreghy Nándortól, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkártól, hogy a 4-es metró ügyéhez hasonlóan a lehető leghamarabb hozza nyilvánosságra az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) Elios-ügyben készült jelentését - közölte Hadházy Ákos, az LMP társelnöke hétfői sajtótájékoztatóján.
A politikus hangsúlyozta: a magyar politikai közélet a legsúlyosabb morális válságát éli meg, hiszen nem volt még olyan korrupciós ügy, amelyik nyilvánvalóan ennyire "magasra vezetett", és egy hivatalában lévő miniszterelnök családját érintette volna.
Úgy vélte: ha a 4-es metró ügyénél a kormány megbízott az OLAF-ban és elfogadta a szervezet vizsgálatát, akkor semmi nem akadályozhatja meg, hogy ebben az ügyben is nyilvánosságra hozza a teljes anyagot.
Ha ez nem történik meg, akkor az elárulja, hogy a kormány minden eszközzel próbálja megakadályozni, hogy a magyar emberek tudomására jusson ez az ügy
- tette hozzá.
Hadházy Ákos közölte: az LMP a tisztánlátás érdekében parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az ügyben.
Arra a kérdésre, hogy a hatóságoktól mit vár az LMP, a politikus azt mondta: Polt Péter legfőbb ügyész két dolgot tehet az OLAF-jelentéssel, vagy ad acta teszi és nem foglalkozik vele, vagy ismét elkezdi a nyomozást.
Ugyanakkor - folytatta - ha Polt úgy dönt, hogy a "miniszterelnök védelmében" nem nyomoz, akkor azzal az EU-s támogatások felfüggesztését kockáztatja.
Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője pénteken közölte, hogy a Legfőbb Ügyészség megkapta OLAF jelentését, és az ügy iratait a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező főügyészséghez fogja továbbítani. Sajtóhírek szerint az OLAF súlyos szabálytalanságokat tárt fel az Elios Innovatív Zrt. által 2011 és 2015 között elnyert, uniós pénzügyi forrásokat felhasználó közbeszerzésekkel kapcsolatban.
Az LMP társelnökét az ellenzéki összefogásról, illetve a pártok közötti választókerületi együttműködésről is kérdezték. Hadházy Ákos azt mondta: elképzelhető, hogy az LMP még fog megállapodásokat kötni más politikai szereplőkkel, és az is elképzelhető, hogy támogatnak majd olyan politikusokat, akik nem a LMP-hez köthetők, de ezekről az együttműködésekről akkor beszélnek, ha már megvalósultak.
Arra a felvetésre, hogy Karácsony Gergely, az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje egy nyilatkozatban Szél Bernadettől azt kérte, álljon be az ellenzéki összefogásba, Hadházy Ákos úgy válaszolt: nem mindig látja a logikát és a következetességet Karácsony Gergely politikai ténykedésében, ugyanakkor ellenzéki képviselőként nem dolga, hogy más ellenzéki erőket minősítsen, ezért nem akarja kommentálni a kijelentést. Megjegyezte, az egyik legnagyobb hibának azt tartja, hogy Karácsony Gergely túl sokat foglalkozik a "technikai kérdésekkel".
Szintén kérdésre válaszolva elmondta: az LMP frakciója néhány napon belül dönt arról, hogy támogatja a Jobbik rendkívüli parlamenti ülésnapról szóló kezdeményezését.
(MTI)