Augusztus végén és szeptember elején mindössze három hétig volt olyan magasságban – köbméterenként ezer forint felett – a gáz tőzsdei ára, mint amire a kormány hivatkozik a rezsimegtakarítás kalkulációjában. - írja a 24.hu
Oroszország augusztusban már 12 százalékkal drágábban adta a gázt Magyarországnak a két hónappal korábbi irányadó tőzsdei árhoz képest. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter csúsztatott a csúsztatásról is.
Három hónapja nem volt olyan alacsony a gáz világpiaci ára, mint most – a kormány által „szankciós inflációnak” nevezett folyamat, valamint az energiacégek konspirálásának ellenére. Magyarországra is begyűrűzik az árcsökkenés, de erre még kicsit várni kell. Egyelőre azt a gázt használjuk, amit még korábban, drágábban szeretünk be.
Bár az Európai Bizottság és a tagállamok lényegében csak abban értettek egyet, hogy nem értenek egyet a gázársapkát illetően, a határidős jegyzések teljesen beszakadtak a holland gáztőzsdén. Biztató, hogy az Európai Unió fürdik a földgázban, a tárolók szinte tele, de jöhet még a háztartásokra dér.
Június vége óta nem látott mélységben vannak a holland gáztőzsde árai. A magyar gázárakat a rezsicsökkentés korlátozása óta meghatározó CEEGEX-en már 100 euró volt a referenciaszint. Mindez abba az irányba mutat, hogy a vártnál könnyebb lehet a gázválsággal sújtott tél Európában. - írja a Napi.hu
Augusztustól a lakossági fogyasztók (az egyetemes szolgáltatás keretében) csak 63 645 MJ/év (legalább 1729 m3/év) fogyasztásig kapják rezsicsökkentett áron a gázt, felette a mindenkori versenypiaci költségeket tükröző árat kell megfizetni.
Lehetetlen minden állami intézményben és cégnél egynegyedével csökkenteni a gázfogyasztást - ezt mondta az ATV Híradónak a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének elnöke. Boros Péterné szerint sok helyen energetikai korszerűsítésre lenne szükség vagy az otthoni munkavégzés elrendelésére.
Azokra a többlakásos, de egy mérőórás ingatlanokra is többszörös kedvezményes árú gázmennyiséget ad egy új rendelet, amelyek nem társasházakban vagy lakásszövetkezetekben vannak. Megmutatjuk, kik és hogyan vehetik igénybe ezt a sokat érő lehetőséget.
Júniusban a holland terméktőzsde irányadó, két hónappal korábbi áránál közel 8 százalékkal drágábban kaptuk az oroszoktól a gázt – számította ki a Népszava a KSH napokban frissített külkereskedelmi adatbázisa alapján.
A korábbi többszörösébe kerül a távhőhöz szükséges gáz, mivel a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az utolsó pillanatig várt az ármeghatározásra – írja az Átlátszó. A lap forrásai szerint a kormányzati ígéretekkel szemben a távhőszektorban is "véget érhet a rezsicsökkentés".
A holland gáztőzsdén a szeptemberre érvényes határidős gázszerződések ára 15 százalékkal esett 11 óráig. Mindez annak köszönhető, hogy Emmanuel Macron francia elnök kilobbizta, hogy Algéria több gázt szállítson Európába, míg a gáztárolók feltöltése is jobban áll a tervezettnél.
Kedd reggel tovább emelkedett a tőzsdei gázár, mely így 230 euró felett volt. Az utóbbi napokban az európai áramárak is elszabadultak, két hónap alatt megduplázódtak. A téli fűtési szezon közeledtével a piacon egyre nagyobb lehet a nyomás, főleg akkor, ha az orosz szállítások is akadoznak.
Ez az utolsó európai nyár, mielőtt beköszönt az orosz tél, ami évekig tartó szenvedést hozhat magas élelmiszer- és üzemanyagárakkal, egyre szegényebb, éhesebb és fázósabb szavazókkal, ami komoly nyomást fejthet ki az európai politikai döntéshozókra, hogy milyen utat járjanak Ukrajna támogatása terén – vázolta egészen drámai összefoglalójában a tétek nagyságát a Politico.
"Egy új korszakba léptünk február 24-én, amikor megtámadta Oroszország Ukrajnát és emiatt minden megkérdőjeleződött, amihez eddig hozzászoktunk" – hangsúlyozta szombat esti Facebook-posztjában Orbán Viktor