Németország alig egy év alatt megteremtette a függetlenséget az orosz földgáztól, 2022 elején még 55 százalékban függtek attól - jelentette ki Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter a kihelyezett kormányülést záró tájékoztatón.
A hazai gáztárolók többségét fenntartó állami cégnél is számolnak azzal, hogy nem tudnak a jövőben Hajdúszoboszlón földgázt készletezni, ha a kormány döntésének megfelelően kitermelik az ottani tárolóból az úgynevezett párnagázt.
A holland gáztőzsdén a szeptemberre érvényes határidős gázszerződések ára 15 százalékkal esett 11 óráig. Mindez annak köszönhető, hogy Emmanuel Macron francia elnök kilobbizta, hogy Algéria több gázt szállítson Európába, míg a gáztárolók feltöltése is jobban áll a tervezettnél.
Fontos az energiafelhasználás csökkentése, törekedni kell a megtakarításra, ugyanis nincs a világban elégséges mennyiségű gáz az orosz földgáz 100 százalékos helyettesítésére, amennyiben az ellátás teljes mértékben leáll - jelentette ki Kadri Simson energiaügyi biztos hétfőn Luxembourgban.
Az európai földgázárak már napok óta csökkenő tendenciát mutatnak, mivel a korai nyárkezdet és a bőséges kínálat cseppfolyósított földgázból együttesen csillapítja az ellátási aggodalmakat. Az Európai Unió közben sarokba szorítaná a Gazpromot, amellyel megfékezheti az árak elszállását is. Egyelőre az EU-ban felborult az ellátási dinamika, ami erősíti a függetlenedési ambíciókat.
Ismert diplomáciai fogás, hogy az adott ügyben elköteleződését halasztani szándékozó fél a jövőre vonatkozó, a másik félnek tetsző ígéretét más területeken tett figyelmességgel (engedménnyel, gesztussal, bevásárlással) nyomatékosítja. - írja a napi.hu.
Egy multinacionális vállalat sokkal hatékonyabban tudja érvényesíteni gazdasági elképzeléseit, mint egy szűk portfólióval rendelkező, államilag vezérelt vállalat - mondta az NRGreportnak adott interjújában Holoda Attila, az Aurora Energy Kft. ügyvezetője, volt energetikai helyettes államtitkár.