h i r d e t é s

Egy rejtélyes vállalkozó: Milliárdos állami munkákat kap a cége, ő mégis egy hotelben dolgozik

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Egy rejtélyes vállalkozó: Milliárdos állami munkákat kap a cége, ő mégis egy hotelben dolgozik

2015. május 06. - 16:34
1 komment

Bódis András nem a nagymenő üzletemberek életét éli.

A kopaszra borotvált fejű, sportos testalkatú 30 éves férfi egy csepeli lakótelep szélén álló panelházban nőtt fel, most pedig már öt éve egy közepes árfekvésű belvárosi hotelben dolgozik az üzemeltetési feladatok felelőseként - a Direkt36 oknyomozó írása.

Közben azonban ugyanez a Bódis András az alapítója és 100 százalékos tulajdonosa egy olyan építőipari cégnek, amely 2011-es indulása óta legalább 6,4 milliárd forintnyi megbízást nyert el – részben más cégekkel közösen – állami intézményektől.

Az EU-Line Zrt. nevű cég a szerződések túlnyomó részét – közel 5,5 milliárd forint értékben – az V. kerületi önkormányzattól kapta Rogán Antal polgármesterségének utolsó három évében. Ez elég volt ahhoz, hogy a cég a megbízások összértékét tekintve a kerület elmúlt 17 évének egyik legnagyobb vállalkozó partnerévé nője ki magát, derül ki azoknak a közbeszerzési adatoknak az elemzéséből, amelyeket a CEU Microdata kutatócsoportjabocsátott a rendelkezésünkre.

Bódis úgy érte ezt el, hogy a cégnyilvántartás szerint korábban nem volt semmilyen más vállalkozása, és nem rendelkezett komolyabb építőipari múlttal sem. Szakmai tapasztalatként a Direkt36 kérdésére csak a hotelben végzett munkáját említette, amelynek “állagmegóvási, javítási és fejlesztési építési, szerelési feladatok” is a részét képezik. Ezt az alkalmazotti állását Bódis annak ellenére megtartotta, hogy a mostanra többmilliárdos szerződésállománnyal rendelkező EU-Line már működésének második teljes évében több mint 49 millió forintnyi adózás utáni nyereséget termelt. Ennél frissebb adatok nem állnak rendelkezésre a cég üzleti teljesítményéről.

“Az EU-Line Zrt.-t nem megélhetési, hanem befektetési célból hoztam létre azért, mert lehetőséget láttam arra, hogy az építőipar egy meghatározott területén megjelenhessek” – írta Bódis. Azt állítja, hogy az EU-Line-ból még nem vett ki pénzt, és mivel a cég napi irányításában sem vesz részt, így a hotelben végzett műszaki igazgatói munkáját is gond nélkül el tudja látni.

A Direkt36 több mint két hónapig vizsgálta az EU-Line történetét és tevékenységét. Ennek során kiderült, hogy több áttételes kapcsolódási pont is van a cég és egy Borzován János nevű üzletember között, akinek komoly múltja van az építőiparban. Egyik cége révén a 2000-től 2010-ig tartó időszakban az V. kerületi önkormányzat egyik legtöbbet foglalkoztatott építési vállalkozója volt.

Az ismerői szerint megnyerő külsejű és mindig elegánsan öltözködő 51 éves Borzován érdekeltségei azóta a korábbiakhoz képest kisebb állami megbízásokat nyertek el, és cégeinek többségéből ki is szállt. Egyik utolsó nagyobb belvárosi megbízása egy 2009-ben egy konzorciumban elnyert többmilliárdos, részben EU-s finanszírozású fejlesztési projekt volt. Később uniós szervek kifogást emeltek amiatt, ahogy a nyerteseket – köztük Borzován cégét – kiválasztották a munkára. Ezt a projektet jelenleg a rendőrség is vizsgálja visszaélés gyanújával, bár azt nem árulják el, hogy a nyomozás ki ellen irányul.

Bódis és Borzován megerősítette, hogy ismerik egymást, de mindketten állítják, hogy a kapcsolatuk nem terjed ki az EU-Line tevékenységére. „A cég működtetésében semmilyen módon nem vettem és veszek részt” – közölte írásban Borzován, és ugyanezt mondta róla Bódis is.

Szálloda a Bazilika tövében

A két férfi között az egyik kapcsolódási szál épp az a szerény recepcióval rendelkező, de turisztikailag kiváló helyen, a Szent István Bazilika tövében található szálloda, ahol Bódis András dolgozik. Bódis azt írta, hogy Borzovánt a Hotel Central Basilica nevű szállodában végzett munkája révén ismerte meg 2010-ben, mivel a hotel karbantartási munkáit kezdettől fogva a vállalkozó cége végzi.

Borzován és a hotel kapcsolatáról tanúskodott később egy olyan állami program is, amelynek részeseként a háromcsillagos szálloda befektetőket keresett.

A Nemzeti Befektetési Ügynökség nevű kormányzati háttérintézmény elődszervezete 2012-ben állított össze egy prospektust befektetésre váró magyar projektekről, amelyek között szerepelt a Hotel Central Basilica bővítése is. A tájékoztató anyagban a projekt tulajdonosaként Borzován János neve volt megadva (erről az információról elsőként a Vs.hu számolt be egy korábbi, Borzovánról szóló cikkében).

A Nemzeti Befektetési Ügynökség kérdésünkre azt közölte, hogy ők nem Borzovánnal, hanem egy Zelei András nevű férfival álltak kapcsolatban a hotel részéről, és tőle kaptak minden információt. Megkerestük a prospektusban más projektek résztvevőjeként is feltüntetett Zeleit, aki azonban a Borzován szerepére vonatkozó kérdésre közölte, “nem vagyok abban a helyzetben, hogy erről nyilatkozhassam”.

Borzován állítja, hogy a “projekt tulajdonosa” megjelölés csak arra vonatkozott, hogy ő volt a szállodában tervezett bővítési projekt felelőse. Ez a megbízatás szerinte abból fakadt, hogy “a szállodát az én cégem alakította ki korábban, és azóta is az én cégem végzi a karbantartási munkákat”.

Juan, az uruguayi üzletember

Borzován neve előkerült a hotel nehezen megismerhető tulajdonosi hátterének feltárására tett erőfeszítések során is. A szálloda mögött indulása óta olyan külföldi cégek állnak, amelyek tényleges tulajdonosáról nem állnak rendelkezésre információk a nyilvánosan hozzáférhető cégadatbázisokban. Sokáig a hotel tulajdonosa – egy magyar társaságon keresztül – egy Liechtensteinbe bejegyzett cég volt, ahol a helyi cégnyilvántartási szabályok nem teszik lehetővé a tulajdonosok megismerését.

Tavaly augusztusban a hotel átkerült egy BAU R.S.I. nevű cég tulajdonába, amely a tulajdonosok rejtőzködését szintén lehetővé tévő Uruguayban van bejegyezve. Ennél a cégnél azonban sikerült találni kötődéseket Magyarországhoz, illetve személyesen Borzován Jánoshoz is.

Ez a társaság ugyanis ugyanazzal a montevideói címmel szerepel több céges dokumentumban, mint ami egy Juan Borzovan Nagy nevű férfi címeként is fel van tüntetve egy másik iratban. A részben spanyolos hangzású név a magyar vállalkozót, Borzován Jánost takarja. A magyar cégiratok szerint Borzován anyjának vezetékneve Nagy, de nemcsak a név hasonlósága utal arra, hogy ugyanarról a személyről van szó. Juan Borzovan és Borzován János születési helye és dátuma megegyezik a céges papírokban.

A BAU R.S.I.-hez és Borzovánhoz is tartozó montevideói címen az uruguayi telefonkönyvben Juan Borzovan Nagy neve szerepel. A szám felhívásakor a telefont egy a magyart enyhe akcentussal beszélő, hangja alapján idős férfi vette fel. Azt mondta, hogy baráti viszonyban van Borzovánnal, aki többször is járt Uruguayban, és a tartózkodása megkönnyítése érdekében be is jelentkezett ebbe a város egyik népszerű strandjától mindössze néhány száz méterre lévő házba.

Borzován megerősítette, hogy ezen a címen szokott lakni, amikor Montevideóba utazik. Először annyit közölt az ugyanoda bejegyzett BAU R.S.I. nevű cégről, hogy ismeri, de ezen túl nincs vele kapcsolata. A Direkt36 viszont egy helyi újságíró segítségével megszerezte a társaság hivatalos nyilvántartási papírját, amelyből kiderül, hogy a cég elnöke 2007 júliusa és 2014 februárja között – tehát még az előtt, hogy a BAU R.S.I a budapesti hotel tulajdonosává vált volna – Juan Borzovan Nagy volt.

Erre reagálva Borzován azt írta, hogy “a cég elnökének egy uruguayi ügyvéd ismerősöm kért fel”, a társaság tulajdonosi hátterére vonatkozó kérdéseket azonban elhárította. “A cég az elnökségem idején tudtommal semmilyen tevékenységet nem végzett, egyebekben pedig mivel már nem is vagyok a cég tisztségviselője, nincs jogom nyilatkozni a céggel kapcsolatosan” – közölte.

Az uruguayi cégpapírok szerint a BAU R.S.I. jelenlegi elnöke egy férfi, akinek a címe egyezik Juan Borzovan montevideói lakcímével. A címhez tartozó telefonszám hívásakor elért idős férfinél érdeklődtünk a cégről is, de kérte, hogy ezeket a kérdéseket írásban tegyük fel, az email címe megadását pedig későbbre ígérte. Ez azonban már nem történt meg, mert az újabb hívásnál néhány mondat után letette a telefont, egy későbbi próbálkozásnál pedig nem tudtuk elérni.

Annyi kiderült, hogy a férfi vezetékneve egyezik a BAU R.S.I. jelenlegi elnökének vezetéknevével, de a beszélgetés megszakadása miatt nem sikerült tisztázni, hogy a férfi azonos-e a cégvezetővel.

A történet ide kattintva folytatódik >>>

 

direkt36.hu (Címlap: Rogán Antal korábbi V. kerületi polgármester – Forrás: Belváros-Lipótváros Önkormányzata)

Posted by SEJT on 2015. május 6.

1 komment