h i r d e t é s

És akkor fedezékbe vonul Vida Ildikó

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

És akkor fedezékbe vonul Vida Ildikó

2015. április 05. - 16:36
0 komment

Tovább hömpölyög a kormány és a Fidesz számára egyre kínosabb brókerbotrány, esnek ki a csontvázak a minisztériumi bútorokból, közben a Quaestor régi/új vezérigazgatóját előzetesbe helyezték, vallott is, ügyvédje már hozná is ki.

Eladták a Pöttyös Túró Rudit gyártó vállalat egyik gyárát, Matolcsy György áttételesen saját fiát felügyeli, Orbán Viktor vejének testvére pedig menekülőre fogta a NAV-tól – talán ez is jelent valamit. A fináncok rejtett olasz bortrezorra bukkantak, a Tokaj Kereskedőháznál pedig nagy elbocsátások várhatóak. - írja a hvg.hu

Több mint egy hónapja, hogy a Buda-Cash Brókerházból kiinduló botrány uralja a magyar gazdasági híreket, nem volt ez másként ezen a héten sem – de azóta persze a Quaestor lett a főszereplő. A Quaestor-vezért, Tarsoly Csabát még múlt vasárnap előzetes letartóztatásba helyezték – hogy a hét második felében az ügyvédje már azt mondja, ki akarják hozni az előzetesből. Tarsoly közben vallomást tett. A Fidesz és a kormány nagyon el akarja tolni magától az egész, egyre kínosabbá váló Quaestor-ügyet, még abba sem ment bele a kormányoldal, hogy Matolcsy György jegybankelnököt és Szijjártó Péter külügyminisztert meghallgassa egy parlamenti bizottság – másnap persze elfogadták a brókerleckéztető törvényt.

Kiderült, hogy Tarsoly Csaba levelet küldött Orbán Viktor kormányfőnek – ki is adták a dokumentumot, Orbán válaszolt is, dodonait. Az ügyészség lefoglalt egy focistadiont és plázát a Quaestor-vagyonból, meg sok más mindent is, és azt fejtegették, hogy ők nem késlekedtek a Tarsollyal szembeni eljárásban, amivel nem mindenki ért egyet. Tarsoly közben visszavette a Quaestor-cég vezetését Orgován Bélától. A botrány másik két szála sem halt el: a Buda-Cash-ügyben is van, aki nem tudta kiszedni a pénzét, Szijjártó Péteréknek sikerült a Quaestorból. A Hungária Értékpapírnál tartott 410 millió forintot az agrárminisztérium egyik háttérintézménye, el is bukták, most pedig mosakodik a tárca. És a Belügyminisztérium sem fogadta meg Orbán Viktor intelmét. Még több részlet itt és itt.

Orbán Viktor vejének testvére kilépett a NAV-tól. Tiborcz István bátyja, Tiborcz Péter tavaly nyáron egy csapásra lett főosztályvezető az adóhatóságnál, most márciusban azonban távozott a hivataltól. Az indokról hallgat a NAV, mely mindeközben két fontos ügyben is perben áll. Az egyikben Vida Ildikó elnök az utolsó pillanatban elállt a pertől, pedig egy MSZP-s képviselő azt mondta, hogy a NAV vezetői a legnagyobb csalók, a másik ügyben egy lefokozott NAV-os a volt főnökére vallott.

Matolcsy György Huba jegybankelnök fia, Matolcsy Máté Huba a jegybank által irányított MKB Bankba került. A tulajdonosi jogokat is az MNB gyakorolja a tavaly állami tulajdonba került MKB Banknál. "A kiválasztásban kizárólag szakmai szempontok érvényesültek" – írta az MKB lapunknak. Érdekesség, hogy miközben három hónap alatt a vezetők durván 30 százalékát leépítették a banknál, Matolcsy Máté Huba elemzőként tudott elhelyezkedni.

Több ezer palack prosecco és minőségi olasz bor hevert egy XIX. kerületi óvóhelyen, adózatlanul. Az óvóhely átvizsgálásakor 580 üveg prosecco (habzóbor), valamint 6900 üveg kiemelt minőségű palackos szőlőbor került elő, ám a cég ügyvezetője a jövedéki termékeknek sem a származásáról, sem annak adózott voltáról nem tudott igazolást bemutatni, csak egy olasz gazdálkodó által kiállított szállítólevéllel rendelkezett. A 22 millió forint értékű árut lefoglalták, a bírság összege több mint 1,3 millió forint.

282 ezer lakossági bankszámla tűnt el tavaly a hazai bankrendszerből, két év alatt pedig több mint 430 ezer bankszámlát szüntettek meg a háztartások - ez a tranzakciós illeték hivatalos mérlege. A Világgazdaság által megkérdezett szakértők mindezt a magasabb számlaköltségek miatt racionalizáló lakosságra vezetik vissza (arra, hogy akiknek korábban több bankszámlájuk is volt, a ritkábban használtakat inkább megszüntették), illetve arra, hogy a költségek miatt sokan ma már készpénzben kérik a nyugdíjukat, a fizetésüket.

Eladta debreceni gyárát a Pöttyös Túró Rudit is gyártó holland tulajdonú FrieslandCampina Hungária Zrt. tejipari cég a székesfehérvári Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft.-nek. A FrieslandCampina és az Alföldi közötti, a debreceni gyár eladásáról szóló szerződésnek részét képezi a debreceni ingatlan, egyes gépek és berendezések, illetve a készletállomány is, de a megállapodás nem terjed ki a vevő-, a követelésállományra, a piaci kapcsolatok, a márkák és a védjegyek átvételére sem. A debreceni üzem dolgozói átkerülnek az Alföldi Tej állományába.

Dolgozói negyedétől megválik április 30-ig a Tokaj Kereskedőház. Az egyetlen nagy, állami tulajdonban lévő borászat, melyet a szólamok szintjén tízmilliárdos fejlesztési tervekkel, és a tokaji bor forradalmával fogja kihúzni a céget nem túl előnyös helyzetéből, két hónapja kapott új vezérigazgatót. Gaálné Király Enikő kinevezése óta harcban áll a dolgozói érdekképviselettel, utóbbi a csoportos létszámleépítést nem tartja jogszerűnek.  A néhány hete még 166 fős állomány március végén 152 fő volt, közülük 40 dolgozót küld el a vezérigazgató.

Lázár János és Seszták Miklós kedden azonnali hatállyal leállították az M4-es autópálya Abony és Fegyvernek közötti szakaszának építését. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkárának közlése szerint azért, mert az Európai Bizottság a kivitelező cégeknél kartellmegállapodást gyanít, és azt ki kell vizsgálni. A 444-nek azonban a bizottság szóvivői azt mondták, a tenderezést nem kérdőjelezték meg, így – a lap szerint – kartellgyanút sem állapíthattak meg. Erre az útszakaszra a magyar kormány ugyan kért uniós pénzt, de nem kapott, ha pedig nincs benne közösségi forrás, akkor a bizottság nem szokta a közbeszerzést vizsgálni. Csepreghy Nándor a lapnak azt mondta, hogy a bizottság munkatársai szakértői szinten, informálisan jelezték, hogy kartellt gyanítanak, és ezért nem tudnak pénzt adni az útépítésre.

A hét képe:


Orbán Viktor egy osztrák bérelt repülővel, és több mint 100 fős népes delegációval Kazahsztánba repült. “Mindig szívesen jövünk Kazahsztánba. Az Európai Unióban politikai értelemben egyelőek vagyunk, de a családfánk különbözik. Ha Brüsszelbe megyünk, ott nincsenek rokonaink. De a kazahok közel állnak hozzánk. Különös érzés, de ez az igazság” – idézte a Kazinform Orbánt.
Fotó: 

 

hvg.hu (Címlap Fotó: kiskunhir.hu)