h i r d e t é s

Közpénz Mészáros szállodáira - 44 milliárdos keret

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Közpénz Mészáros szállodáira - 44 milliárdos keret

2016. október 13. - 08:24
0 komment

Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó hotelek fejlesztése miatt született a szállodaipart jól ismerő forrásaink szerint egy banki döntés - írja az mno.hu.

Akár 600 milliós kamatmentes hitelre is koccinthatnak az „életképes” cégek tulajdonosai Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet

Ennek értelmében a vendéglátás területén 44 milliárdos kamatmentes hitelt lehet igényelni a kizárólagos állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankon keresztül.

Negyvennégymilliárd forint ke­retösszegű hitelprogram indult az állam tulajdonában lévő Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül, „életképes, jó jövedelemtermelő képességű, vendéglátással foglalkozó cégek, projektek” számára. A közép-magyarországi régión kívül bejegyzett vendéglátóhelyek, szállodák és egyéb turisztikai fejlesztéseket tervező vállalkozások egymilliótól 600 millió forintig juthatnak kamatmentes hitelhez. A szállodaipart belülről jól ismerő, névtelenséget kérő forrásaink szerint nem nehéz kitalálni, hogy az ágazatban szokatlanul magas összegről szóló programmal Mészáros Lőrinc felcsúti polgármestert, az ismert milliárdos vállalkozót szeretnék helyzetbe hozni közpénzből. Az MFB ugyanis kizárólagos állami tulajdonban van, a fejlesztésekre fordított összeg tehát közpénz.

Még augusztusban írta meg a Napi.hu, hogy a balatonalmádi Ramada Hotel and Resort megvásárlásával gyarapította láncát Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor közeli ismerőse.

Lapunk számolt be róla előtte nem sokkal, hogy a Ramada működtetését az Event-Immo Kft. átvette az eddigi üzemeltetést végző Aurora Hotels Kft.-től. A Napi.hu értesülése szerint ez viszont csak egy része az üzletnek: a Mészáros tulajdonában lévő R-Kord Kft. ugyanis a hotel épületét is megvette a tulajdonostól, ami megegyezik az Aurora Hotels tulajdonosi körével. Az Event-Immót 2010-ben alapította egy Schmidl Péter nevű budapesti vállalkozó, tavaly június óta ő a Saliris Hotel igazgatója is. Az Event-Immóban nagyobb részesedése van még Csík Zoltánnak is, aki Mészáros Lőrinc több cégében is vezető pozícióban dolgozik.

A Mészáros-féle turisztikai csoport nyáron az Alcsúti Szálloda Projekt Kft. miatt került a hírekbe. Ez a cég végzi az egykori alcsúti Habsburg-kastély felújítását. Folynak az egyeztetések a Hunguest-hotellánc átvételéről is, az Index.hu szerint 19 hotel van átadólistán. A legjobb vételnek a felszámolás alatt lévő szállodák számítanak: az egerszalóki Saliris Resort Hotel és a mátraházi Lifestyle Hotel Mátra. A mátraházi a Quaes­tor-csoporthoz tartozott. Mészáros egyébként nemrég alapított új céget a Szíjj László érdekeltségében lévő Duna Aszfalt Kft.-vel.

Piaci információink alapján úgy tűnik, már a módszert is kidolgozták arra, hogy ha Mészárosék kamatmentes hitelt vennének föl, miként tudják majd törleszteni. Úgy tudjuk, több minisztérium is a milliárdos vállalkozó érdekeltségébe tartozó hotelekbe szervezi konferenciáit, dolgozói továbbképzéseit. Novemberben például a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) több száz alkalmazottja megy többnapos továbbképzésre a Balatonalmádiban lévő Ramada Hotelbe, az utat wellness-szolgáltatásokkal és étkezéssel egészíti ki számukra a tárca. Ez legkevesebb 40 ezer forintba kerül fejenként éjszakánként. Ezzel kapcsolatban kerestük a tárcákat. Az NFM lapzártánkig nem válaszolt, a Földművelésügyi és a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig közölte, nem szerveznek ilyen programot.

Az MFB kérdésünkre válaszolva közölte, a 44 milliárd forintos keretösszeg uniós forrás, hitelként igényelhetik a vállalkozások. A tegnapig benyújtott hitelkérelmek összege meghaladja a 34 milliárd forintot, a jóváhagyott kérelmek 9,5 milliárdot tesznek ki. Arra a kérdésünkre nem válaszoltak, hogy piaci pletykák szerint a projekt célja a Mészáros Lőrinchez köthető szállodák megsegítése. Annyit közöltek, a szálloda és vendéglátás ágazatban eddig közel 50 kérelem érkezett, itt az átlagos hitel­összeg 56 millió forint volt, azaz kifejezetten mikro, kis- és közepes vállalkozások üzleti elképzeléseinek támogatásához kértek finanszírozást.

mno.hu

A Magyar Fejlesztési Bank pontosítása fentiekkel kapcsolatban

A cikkben bemutatott 44 milliárd Ft keretösszegű, új hitelprogramként feltüntetett termék valójában a már 2016. május óta elérhető Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program GINOP-8.3.1-16 Mikro-, kis-és középvállalkozások versenyképességének növelése Hitelprogram, amely ágazati besorolásra vonatkozó korlátozás nélkül támogatja a kis-és középvállalkozásokat, így a program egyik, de nem kizárólagos potenciális célcsoportjának számítanak a turizmus szektorban működő, szálláshely-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozások is.

Kiemelendő ugyanakkor, hogy a hitelt elsősorban termelőeszközök, beruházások és járulékosan forgóeszközök beszerzésére lehet felhasználni, az ingatlanvásárlásra fordítható összeg a projekt összköltségének maximum 2%-ig terjedhet. Figyelemmel a maximálisan igényelhető 600 millió Ft-os hitelösszegre, valamint a minimálisan elvárt 10% mértékű saját forrás elvárásra is, a program keretében támogatható beruházások maximális mérete nagyságrendileg 650 millió Ft körül mozog, melynek 2%-a, nagyságrendileg 10 millió Ft fordítható ingatlanvásárlásra.

A program keretében benyújtott hitelkérelmek összege meghaladja a 34 milliárd Ft-ot, és eddig 9,5 milliárd Ft a pozitív hitelbírálattal rendelkező projektek összértéke. A legtöbb érdeklődő vállalkozás a feldolgozóiparban (23,34%) és a kereskedelem (19,52%) területén működik, 12,27%-ot tesznek ki az építőipari, 7,85%-ot pedig a szálláshelyek és vendéglátásban aktív cégek igényei.

A befogadott kérelmek hiteligénye általában 150 millió forint alatt marad.

A cikkben sugallt állítás, miszerint a 44 milliárd forintos keret kifejezetten a vendéglátás és a turizmus ágazatban költhető el, nem felel meg a valóságnak, mivel általános felhasználási célú termékről van szó. Nem állja meg a helyét az az állítás sem, miszerint az MFB állami tulajdonú bank révén közpénzből finanszírozza a 44 milliárd forintos hitelkeretet, mivel uniós finanszírozású hiteltermékről van szó.

Budapest, 2016.10.13.

Magyar Fejlesztési Bank Zrt.