A mesterséges intelligencia, vagy röviden AI (artificial intelligence) segítségével ma már bárki írathat egyedi szöveget, sőt, akár képet is lehet ily módon alkotni. Azt már kevesebben tudják, de a népszerű AI szoftver még programozásra is befogható.
Bill Gates, a Microsoft társalapítója úgy véli, hogy a mesterséges intelligenciát fejlesztő jövőbeli csúcsvállalatok valószínűleg olyan digitális asszisztenseket hoznak majd létre, amelyek bizonyos feladatokat teljesen elvégeznek majd az ember helyett – idézi a Goldman Sachs eseményén felszólaló milliárdost a CNBC.
Max Tegmark szerint az emberek ugyanolyan téves érvekkel bagatellizálják el a mesterséges intelligencia veszélyeit, mint a Ne nézz fel! című filmben a közelgő aszteroida fenyegetését.
Hosszú interjút adott vasárnap a brit Telegraph-nak Yuval Noah Harari izraeli történész, aki nemrég maga is aláírta azt a kiáltványt, amit filozófusok, fejlesztők, történészek és értelmiségiek hoztak nyilvánosságra a mesterséges intelligencia fejlődésének kockázatairól.
A Stanford Egyetem és a Google kutatócsoportja egy, a The Sims nevű játékhoz hasonló, miniatűr virtuális világot hozott létre, ahol 25 különböző személyiséggel rendelkező mesterséges intelligencia éli az életét.
Ian Hogarth – aki eddig több mint 50, a mesterséges intelligenciát fejlesztő startup cégbe fektetett pénzt – úgy látja, a mesterséges intelligencia kifejlesztéséért folytatott verseny rossz, az meg pláne, hogy senki nem tudja ellenőrizni és szabályozni ezeket a vállalatokat.
Manapság már a csapból is a mesterséges intelligencia folyik, ami természetesen nem kerülheti el a bérelt webáruházakat sem. A ChatGPT-vel, OpenAI-val és társaikkal van tele az egész internet. Vannak, akik a munkájukat féltik, míg mások a saját és üzleti céljaik eléréséhez máris hadra fogták a mesterséges intelligencia úttörőit. Fontos helyre tenni, hogy miről is van szó, és miként lehet a hasznunkra.
Míg a 2010-es években a kutatások 22 ezres szakemberhiányról szóltak az informatikai ágazatban, mára megduplázódott ez a szám. Az orvostudománytól az agráriumig, a kertészettől az akvarisztikáig a digitalizáció mindenhol megjelenik, az automatizáció és a mesterséges intelligencia pedig minden szakmát átalakít a következő évtizedekben.
A ChatGPT-hez és a BingChat-hez hasonló alkalmazások számtalan feladatra használhatóak, így megjelenésükkel sokakban vetődött fel újra a klasszikusnak számító kérdés: vajon milyen munkaköröket érinthet vagy tehet teljesen feleslegessé ez az új technológia? A mesterséges intelligenciát használó termékeknek hála a média, a jog és a vendéglátás, sőt még a befektetések terén is új kapuk nyílnak vagy záródnak be végleg a munkavállalók előtt.
A mesterséges intelligencia vezérelte diagnosztika és kezelések nemcsak kutatásokban, hanem a klinikákon is egyre inkább a napi rutin részévé válnak a Semmelweis Egyetem orvosainak előrejelzése szerint. A pontosabb és gyorsabb diagnózis felállítása, a célzott és otthon is könnyen alkalmazható terápiák bevezetése mellett klímavédelmi szempontokra is nagyobb figyelmet fordítanak a jövőben az egyes területek szakemberei.
Szerencsénk van, mert úgy tűnik, hogy Sam Altmant, az OpenAI főnökét sokkal inkább leköti a saját fejfájása, mint hogy világuralomra törjön. Egyelőre tehát úgy tűnik, nem ő lesz a következő Zuckerberg, még akkor sem, ha legalább annyira elszánt, mint Elon Musk – akinek mit ad isten, a mesterséges intelligenciával működő chathez is köze van.
Bill Gates, a Microsoft társalapítója úgy véli, hogy a ChatGPT chatbot megjelenése, amely már a természetes emberi nyelvhez nagyon hasonló módon képes válaszokat adni a felhasználók kérdéseire, olyan jelentős mérföldkőnek számít, mint amilyen az internet feltalálása volt - írja a Reuters.