h i r d e t é s

Mindent megvétóznának a lengyelek, ha nem kapnak pénzt Brüsszeltől

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Mindent megvétóznának a lengyelek, ha nem kapnak pénzt Brüsszeltől

2021. december 13. - 07:23

Lengyelország igazságügyi minisztere szerint az országnak fel kellene függesztenie az uniós költségvetésbe történő befizetéseit, és meg kellene vétóznia az európai politikákat, ha Brüsszel csökkenti a Varsónak szánt pénzeket, és fokozza a jogállamiságért folytatott harcot, írja a Financial Times.

A kép illusztráció! - Forrás: Al Jazeera

Zbigniew Ziobro szerint az Európai Bizottság törvénytelenül járna el, ha új hatáskörével élve a jogállamisági vita miatt visszatartaná a finanszírozást Lengyelországtól. A Bizottság a viszály miatt már elhalasztotta a Lengyelországnak szánt 36 milliárd eurós járványügyi helyreállítási támogatás jóváhagyását, de az Európai Parlament nyomása alatt áll, hogy a feltételességi mechanizmus segítségével további lépéseket tegyen.

Varsó és Brüsszel a lengyel igazságszolgáltatási rendszert érintő változtatások miatt vívnak csatát, amelyek a Bizottság szerint veszélyeztetik a bírói függetlenséget. A lengyel kormány kitart amellett, hogy a változtatásokra a nem hatékony igazságszolgáltatási rendszer helyreállítása érdekében van szükség.

Ziobro azt mondta az FT-nek, hogy az EU várhatóan meghátrál. De azt mondta, hogy ha a feltételességi mechanizmust - amelyet Lengyelország és Magyarország bíróságon támadott meg - Varsóval szemben alkalmaznák, megtorlást követelne.

"Lengyelországnak vétóval kellene válaszolnia az EU zsarolására minden olyan kérdésben, amely az EU-ban egyhangúságot igényel. Lengyelországnak felül kellene vizsgálnia az EU éghajlat- és energiapolitikája iránti elkötelezettségét is, amely az energiaárak drasztikus emelkedését eredményezi" - mondta.

Ha ez a vita eszkalálódik, követelni fogom, hogy Lengyelország függessze fel uniós hozzájárulásait. Ez indokolt lenne, mivel az EU jogtalanul tagadja meg tőlünk a közös költségvetésből származó forrásokat, amelyhez mi is hozzájárulunk.

Ziobro elmondta, hogy lehetővé teszi a fegyelmi kamara feloszlatását a legfelsőbb bíróság és az egész igazságszolgáltatási rendszer általunk előkészített reformjának részeként, de elfogadhatatlan lenne, ha megsemmisítenék a fegyelmi kamara múltbeli döntéseit, amelyekkel mintegy 600 bírót tiltottak el, vagy ha megengednék a bíráknak, hogy megkérdőjelezzék a kormány igazságügyi reformjának megkezdése óta kinevezett bírák státuszát. (Portfolio)