Eladták az utolsó liternyi ólmozott benzint
Az ENSZ illetékes hivatala hétfőn bejelentette, hogy hivatalosan és ténylegesen is megszűnt világszerte az ólmozott benzin forgalmazása.
Idén júliusban Algériában eladták az utolsó liternyi ólmozott benzint, és ezzel egy hosszú, rendkívül káros korszakot tudhat maga mögött az emberiség. A benzinbe kevert ólom-tetraetil 1922 óta javítja a motorok teljesítményét, és pusztítja elképesztő mértékben a környezetet és az emberi egészséget. Az ólmozott benzin alkalmazása az 1970-es évekre általános lett, bár a fejlett országokban már a 80-as évektől korlátozták vagy tiltották használatát. Mire az ENSZ 2002-ben útjára indította globális kampányát az ólomadalék beszüntetésére, ez volt az egyik legsúlyosabb egészségkárosító tényező az egész világon.
Az ólmozott benzinből a légkörbe, a talajba, a növényekbe, a vízbe kerülő ólom az emberekben szívbetegséget, stroke-ot és rákot okozhat. Gátolja az agy fejlődését, a kutatások szerint gyermekeknél 5-10 ponttal csökkentheti az intelligencia-hányadost.
A várakozások szerint az ólmozott benzin eltűnésével évente több mint 1,2 millió korai haláleset előzhető meg, és globális szinten 2,45 billió dollárnyi megtakarítást jelent a gazdaságnak.
Magyarországon 1999. április 1. óta nem kapható ólmozott benzin. Ezzel megelőztük az Európai Uniót, amely 2000. január 1-jétől tiltotta a tagországokban az ólmozott benzin használatát. (ENSZ, unep.org) / vezess.hu