h i r d e t é s

Orbán hatalmi tébolyában már a látszatra sem ügyel

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán hatalmi tébolyában már a látszatra sem ügyel

2017. december 09. - 08:26

Bevallom, nem a szívem csücske a Jobbik. Idegen volt tőlem, ahogyan megjelentek a magyar politika színpadán.

Fotó: bendeguz.info

Sértett a cigányozásuk, a zsidózásuk, bosszankodva olvastam szélsőséges, a legrosszabb időket idéző nézeteiket. A cukiság kampányukat hazugnak, álságosnak gondoltam, csak a külcsín változott. Vona egyik alelnöke a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítója. Ásotthalom polgármestere 2006-ban aktívan részt vett a televízió székházának az ostromában. Mai nyilatkozatai és cselekedetei is gyakran vágják ki a biztosítékot a közvéleményben. A középre törekvő pártelnök és társai nem igyekeznek túlzottan  elhatárolódni a párt radikális szárnyát megjelenítő tisztségviselőtől. A sort még folytathatnám a Jobbik más arcaival, akik igencsak eltérő véleményt fogalmaznak meg attól, amelyet a pártelnök akar elhitetni a magyar választókkal.

A Jobbik ma a második legerősebb párt, a jövő tavaszi választásokon akár még arra is képes lehet, hogy megszorítsa a Fideszt. Nem gondolnám, hogy Vonából bármikor miniszterelnök lesz Magyarországon, de arra képesek lehetnek, hogy meghuzigálják az oroszlán bajszát. 

Orbán csapatait már régen hadrendbe állította, a Fidesz környékén már minden a jövő évi országgyűlési választásokról szól. Minden a párt rendelkezésére áll: pénzük annyi mint a pelyva, a médiát gyakorlatilag korlátlanul uralják. A legfontosabb hatalmi pozíciókba --kezdve az állam elnökkel--Orbán saját klienseit ültette. A Fidesz maga alá gyűrte az államgépezetet, a félek és ellensúlyok rendszere ma már csak a Nemzeti Kerekasztal mellett ülők emlékeiben létezik. Az Alkotmánybíróság a kivénhedt fideszes pártkatonák gyűjtőhelye, egy-egy ártatlan döntésüket kivéve, a kedves vezető szájíze szerint járnak el. A kényes ügyeket jegelik, majd egyszer - a választások után - esetleg előveszik. 

Az Orbán hűbérese által vezetett Állami Számvevőszék az ügyészség babérjaira törve, a párt másik öklének a szerepét látja el. Nem hiszem, véletlen, hogy az elmúlt közel nyolc év alatt az ÁSZ egyetlen fideszes érintettségű gyanús ügyben sem tett komoly lépést. Az egykori fideszes országgyűlési képviselő által vezetett számvevőszék most politikai porondra lépett. Tiltott pártfinanszírozás miatt 331 millió forintra büntette a Jobbikot  és 331 millióval csökkentette a kiutalható állami támogatást, amiért a párt  a "piaci árnál" olcsóbban jutott plakáthelyekhez. Fellebbezési lehetőség nincs, egy inkasszóval az ellenzéki pártot anyagilag teljesen lenullázzák a parlamenti választások előtt, ha "jelentéstervezetet" élesítik.

Az ÁSZ lépése beláthatatlan következményekkel járhat. Egyrészt a Jobbik számára akár végzetes is lehet, másrészt komoly figyelmeztetés a többi ellenzéki pártnak. Jelzi, hogy az autokrata hatalom minden eszközt igénybe vesz ellenfelei ellehetetlenítésére. Magasról tesznek a törvényességre, már a látszatra sem ügyelnek. Nem véletlenül fogalmazott úgy a Jobbik szóvivője: "Orbán Viktor hatalmi tébolya elérte azt a pontot, amikor már szisztematikusan, leplezetlenül, az elvileg független állami szerveket és hatóságokat nyíltan a legerősebb ellenzéki párt ellen fordítja" 

Az ÁSZ politikai prostituáltként tette, amit a legfőbb hadúr elvárt a szervezettől. Érdekes módon korábban, a feljelentések ellenére nem vizsgálta a Fidesz 2010 és 2014-es kampányköltségeit. Annak ellenére, hogy a napvilágra került információk kétségessé teszik, hogy Orbán pártja a jogszabályokat betartva járt el. Így akár az is elképzelhető - hiszen a számlákat nem találni - , hogy négy éve, az akkor még cimbora Simicska plakáthelyeiért egy forintot sem fizetett a Fidesz. A számvevőszék szóvivője szerint azonban minden rendben volt. A számvevők, a Jobbik és a Fidesz esetében is törvényesen, pártsemlegesen jártak el. (Ha esetleg itt valaki röhögő görcsben fetrengene, Orbánnak köszönje.)

A magyar demokrácia súlyosan sérült a Jobbik megregulázásával. Pártszimpátiától függetlenül egy magyar demokrata nem azonosulhat a jobboldali párt anyagi ellehetetlenítésének a módjával. Ma a Jobbik, holnap melyik ellenzéki párt következik?  Az ÁSZ ott súlyt le - kizárólag a jogszabályok szerint - a jövőben, ahol a Fidesz hatalmi érdekei megköveteli? 

A történtek jelzik, mindegyik ellenzéki párt fölött ott lebeg Damoklész kardjaként annak lehetősége, hogy az Orbán meghosszabbított karjaként eljáró ÁSZ - törvénytelenül - megvonatja az anyagi forrásaikat. A következő lépés a pártok betiltása, az egypártrendszer bevezetése lesz? Netán Orbán várja, hogy befagyjon a Duna?