Sokkal régebbiek lehetnek az egyiptomi múmiák, mint ahogy eddig tudtuk
Egy új lelet az egész történelmet átírhatja.
A nemesi származású Khuwy felfedezése azt mutatja, hogy az egyiptomiak már 1000 évvel a feltételezett időpont előtt fejlett balzsamozási módszereket alkalmaztak. Az ókori egyiptomiak már 1000 évvel korábban végeztek is kifinomult mumifikálást halottaikon, mint eddig gondolták – derül ki egy új bizonyítékból, amely a történelemkönyvek átírásához vezethet.
A 2019-ben felfedezett, Khuwy nevű magas rangú nemesember konzervált testéről kiderült, hogy jóval idősebb a feltételezettnél, és valójában az egyik legrégebbi, valaha felfedezett egyiptomi múmia. A testet az Óbirodalom idejére datálták, ami azt bizonyítja, hogy a mumifikálási technikák mintegy 4000 évvel ezelőtt már igen fejlettek voltak.
A test mumifikálási folyamatának és a felhasznált anyagok kifinomultságát – beleértve a kivételesen finom vászonkötést és a kiváló minőségű gyantát – csak 1000 évvel későbbre várták. Salima Ikram professzor, a kairói Amerikai Egyetem egyiptológia tanszékének vezetője és a mumifikáció történetének egyik vezető szakértője az Observernek elmondta:
“Ha ez valóban egy óbirodalmi múmia, akkor a mumifikációról és az Óbirodalom történetéről szóló összes könyvet felül kell vizsgálni. Ez teljesen felforgatná a mumifikáció evolúciójáról alkotott képünket. A felhasznált anyagok, azok eredete és a hozzájuk kapcsolódó kereskedelmi útvonalak drámai hatással lesznek az Óbirodalmi Egyiptomról alkotott képünkre.
Eddig azt hittük, hogy az Óbirodalom mumifikálása viszonylag egyszerű volt, alapvető kiszárítással – ami nem mindig sikerült –, az agy eltávolításának mellőzésével, és a belső szervek csak alkalmankénti eltávolításával. Valójában több figyelmet fordítottak az elhunyt külső megjelenésére, mint a belsőre.
A gyanták használata is sokkal korlátozottabb az Óbirodalom eddig feljegyzett múmiáinál. Ez a múmia tele van gyantával és textíliával, és teljesen más benyomást kelt a mumifikációról. Valójában inkább hasonlít az 1000 évvel később talált múmiákra”.