Beszédes egészség: magánorvos is láthatja adatainkat a neten
Ősztől egy zárt egészségügyi felhőalkalmazásba kerül mindenkinek az egészségügyi adata. - írja a vg.hu.
A projekt uniós támogatásból valósul meg. Az utolsó etapban az elektronikus személyi igazolványokat illesztik a rendszerhez.
A rendszer működőképes, november 1-jéig az összes közfinanszírozott egészségügyi entitásnak kötelező lesz csatlakoznia az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez (EESZT)
– mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a Világgazdaságnak.
Az a terv, hogy ne csak az állami kórházak, rendelők orvosai, hanem a magánorvosok is lássák a betegadatokat. 2017 szeptemberétől egyelőre opciós jelleggel ajánlják fel a magánorvosoknak, hogy csatlakozzanak a rendszerhez, de 2018. november 1-jétől már nekik is kötelező lesz csatlakozniuk az EESZT-hez.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) irányításával kifejlesztett, felhőalapú elektronikus rendszer összekapcsolja egymással a kórházi, a járóbeteg- és a háziorvosi ellátást, a gyógyszertárakat, a mentőszolgálatot, az ágazatirányítást és a lakosságot.
Az e-recept is működik, a pilotprogramban már közel 46 ezer kiváltott recept került be a EESZT-be.
– Olyan helyzet, hogy a betegről nincs információja az orvosnak, soha többé nem fordulhat elő
– tette hozzá az államtitkár.
A következő fejlesztési ütem egyik eleme, hogy az adatokat öt évre visszamenőleg feltöltik – a régebbi adatok szkennelt változatban, az újak elektronikusan lesznek elérhetők.
– Nehéz feladat, hogy a pilotprogramban nem szereplő egészségügyi intézményeket csatlakoztassák a rendszerhez, s az elektronikus személyi igazolványt is hozzá kell illeszteni
– mondta Szabó Bálint, az ÁEEK EESZT fenntartási és üzemeltetési főosztályvezetője.
A kórházaknak, rendelőknek, gyógyszertáraknak semmilyen pluszköltséggel nem jár a rendszerhez való csatlakozás, csak internetre van szükségük, és az általuk használt informatikai rendszer új szoftververziójára.
A betegek 2018 végéig még biztosan kapnak papíralapú receptet és zárójelentést is, nem lehet előre megmondani, hogy mikor áll át teljesen a rendszer az elektronikus dokumentációra
– tette hozzá Szabó Bálint.
A betegadatokhoz csak a kezelőorvos férhet hozzá a betegek személyiségi jogainak védelme miatt
– mondta a főosztályvezető. Minden a jelenlegi jogrendszerrel összhangban van beállítva.
Tehát például addiktológiai információkat, nemi betegségre vonatkozó információkat és pszichiátriai információkat csak a szakirányú kezelést végző szakorvos láthat, a más típusú információkat elérheti a többi kezelőorvos is.
Ha valaki mégis szeretné további adatainak elérhetőségét korlátozni, akkor az ügyfélkapun keresztül beállíthatja, hogy melyik orvos milyen adatokat láthat róla.