Hétfő hajnalban ismét földrengést érzékeltek Románia területén – számolt be a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma. A katasztrófavédelem szerint Magyarországon is érezni lehetett.
Ellenszavazat nélkül elfogadta a bukaresti képviselőház hétfőn azt a törvényjavaslatot, amely kötelezővé teszi a romániai közutakon a gépjármű-vezetők számára a nappali menetfény vagy - amennyiben a jármű nincs ilyennel felszerelve - a tompított menetfény használatát.
Hat év letöltendő szabadságvesztésre ítélte a román legfelsőbb bíróság kedden Darius Valcov volt pénzügyminisztert, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egykori gazdasági stratégáját, akit egy korábbi tisztségében elkövetett befolyással való üzérkedésben és pénzmosásban találtak vétkesnek.
Évtizedeken keresztül evidencia volt, hogy Magyarország fejlettsége meghaladja Romániáét. Az Európai Unió statisztikai hivatala szerint azonban szomszédunk egy főre jutó GDP-je utolérte a miénket. De hogyan történhetett mindez? És mit tanulhatunk a románoktól?
Az előrejelzések alapján nehéz megjósolni, hogy 2030-ig Románia vagy Magyarország lesz-e gazdaságilag fejlettebb. Mindkét ország gazdasága jelentős előrelépést mutat az elmúlt években, és az előrejelzések szerint a jövőben is folytatódhat a növekedés.
Magyarország és Románia viszonya keresztény kultúra szempontjából sok tekintetben összetett és változatos. Mindkét ország gazdag keresztény hagyományokkal rendelkezik, amelyek az évszázadok során kialakultak és tovább élnek az emberek életében és kultúrájában.
A legmagasabb, harmadfokú készültséget rendelték el a romániai Temes megye több településén - a magyarok által lakott Nagybodófalván (Bodo) is -, miután helyenként kiöntött a Béga folyó és a vízszint további emelkedése várható.
Bár a pénztárgépeknek az adóhatósági szerverhez való kapcsolása egyelőre korántsem tekinthető sikertörténetnek keleti szomszédunknál, öntik bele a pénzt. Már-már az abszurd határán jár a romániai áfabehajtás digitalizálásának ügye, illetve annak hatékonysága.
Bezárták a látogatók előtt hétfőn a parajdi sóbányát, miután talajvíz szivárgott be a régi tárnákba, és ennek hatására megnőtt a látogatható csarnokok levegőjének nedvességtartalma - közölte a romániai turisztikai látványosság vezetősége.
Románia nemzetközi egyezményekre és környezetvédelmi szempontokra hivatkozva ellenzi, hogy Ukrajna hajóutat építsen a Duna-deltában egy új fekete-tengeri kijárat megnyitása érdekében - közölte csütörtökön a Hotnews.ro hírportál, a román külügyminisztérium (MAE) állásfoglalását ismertetve.
Közlekedési gondokat okoz az erős szél kísérte havazás a hétvégén Erdély több megyéjében, több utat lezártak, számos településen szünetel az áramszolgáltatás. A Fogarasi-havasokban lezúdult lavina egy turistákkal teli menedékházat is megrongált.
Két új dunai vízerőmű építését tervezi Románia és Bulgária, derült ki szófiai kormányzati forrásokból. Az elképzelések szerint az erőműveknek legkésőbb hat éven belül termelniük kellene. A tervezet azonban már csak a szigorú és szövevényes környezetvédelmi előírások miatt is több kérdést vet fel.