Tisztaság és tisztátlanság
A földi életben rengeteg kifejezést használunk tisztátlanságra. Ilyen a szenny, mocsok, kosz stb
Ezeket a szavakat agyunk közvetlenül értelmezi magunk és egy adott objektum között. Pl. koszos víz, szennyezett ruha stb. Ezekre a mai arab nyelv is hasonló értelmű kifejezéseket használ: وسخة , قذر , .تلوث
A Korán értelmezésében a tisztaság, azaz Tahara, طهارة ,jelenthet fizikai értelemben és spirituális értelemben vett tisztaságot. Azonban a fizikai értelemben vett tisztaság sem magunk és az objektum közti tisztaságot jelöl, hanem valami mást. Ugyanis nincs olyan objektum, ami ne Allah teremtésének eredménye lenne. Ezért bármi, ami e világon van, nem közvetlenül a miénk, hanem egy letétbe helyezett objektum. Ennek értelmében mi egy kölcsönadott, nálunk letétbe helyezett tárgynak vagyunk kezelői, amit tiszta állapotban kaptunk és tiszta állapotban kell tartanunk. Ez a logika nem csak objektumokra érvényes, hanem magára a testre, életre és a gondolatra is. Így a tisztaság kiterjed vagyonunkra, életvitelünkre, gyereknevelésünkre, emberi kapcsolatainkra.
Megtettük az Otthont (Mekkában) találkozóhelyül az embereknek, s biztonságul, mondván: „Vegyétek a helyet, ahol Ábrahám állt fel, imahelyként.” Előírtuk Ábrahámnak és Izmaelnek, (mondván): „Tisztítsátok meg házamat a körbenjáróknak, meditálóknak, térdeplőknek és leborulóknak.”(Korán 2:125)
Kába, az Isten Háza. Ez volt az a központ, ahol minden Arab törzs összegyülekezett kereskedni, költészeti versengéseket bemutatni és imádkozni. Szent terület, amit barát és ellenség egyaránt tiszteletben tartott. Határain belül, bizonyos időszakokban minden harc tiltva volt, fegyvert sem lehetett viselni és harci játékokat sem lehetett bemutatni. Ahogy az a Menedék Városában volt a Mózesi Felmentés alatt, ahova gyilkosok menekülhettek (Számok 35:6), vagy a középkori Európa Szentélyei ahol már bűnöst nem lehetett tovább üldözni. Az Arab szokások szerint Mekka sérthetetlen volt az üldözők, vagy bosszúállók erőszakától. Csak az ima otthona lehetett. Ma is ott látható a hely, ahol Ábrahám állt fel imára. Tisztán és megszentelten kell fenntartani örök időkre.
De ez a tisztaság nem csak fizikai, hanem spirituális értelemben vett tisztaság is. Tehát nem érintkezhet ez a Ház spirituális szennyeződéssel, azaz Nadzsesz-szel نجس.
Ó, kik hisznek! A pogányok tisztátlanok, hát ne közeledjenek a Sérthetetlen Szentélyhez ettől az évüktől kezdve. Ha féltek a nyomortól, Allah gyarapítani fog titeket az Ő kiváltságából, ha akar. Mert bizony, Allah a Mindentudó, a Bölcs. (Korán 9:28)
A nők menstruációjakor jelentkező szennyeződésre az Aza ذىً َأ szót használja, ami tisztátlanaságot jelent, de egy finom értelemben. Tehát nem kór, nem mocsok, vagy hasonló.
Kérdeznek a havi bajról. Mondd: Ez tisztátlanság, hát különüljetek el az asszonyoktól a havibaj idején és ne közeledjetek hozzájuk addig, amíg meg nem tisztulnak. Ha megtisztultak, jöjjetek hozzájuk úgy, ahogy Allah parancsolja nektek. Mert bizony Allah szereti a bűnbűnókat, szereti a megtisztulókat. (Korán 2:222)
Medina lakói különböző helyekről jöttek össze és különböző házassági, válási, ill. családi együttléttel kapcsolatos szokásokat hoztak magukkal. Az Iszlám egy törvény alá rendezte ezeket a szokásokat, ami megfelel a modern tudományok tanításainak és a modern társadalmak szabályozásainak. Nincs tabu az Iszlámban. A Korán felfedi a férfi és nő közti legintimebb témákat is. A következő áyák egy egészséges családi és társadalmi élet megalapozásához adott instrukciók. Ezért az alapelveket tisztázni kell az Umma minden tagja számára:
- A havi baj, vagy menstruáció nem betegség. A nők megtisztulását szolgálja.
- A szexuális együttlét olyan, mint a barázda bevetése. Akkor elfogadható, ha leszármazottak nemzését szolgálja, vagy a pár egymás élvezetét keresi megengedhető módon. Orális, vagy anális szex, ahol nem a „barázda”, vagy „termékeny talaj” a cél, tilos.
Ha imára álltok tisztítsátok meg magatokat. Ha szennyezettek vagytok, fürödjetek le. Itt a szennyeződés a Dzsunban, ami rárakódást jelent. Ami testetekre és lelketekre rakódott:
Ó, kik hisznek! Ha imára álltok, mossátok meg arcotokat és kezeiteket a könyékig, dörzsöljétek (vízzel) fejeiteket, lábaitokat a bokáig. Ha szennyezettek vagytok, tisztuljatok meg (fürödjetek le). Ha betegek vagytok, vagy úton vagytok, vagy árnyékszékről jöttök, vagy asszonyt érintettetek és nem találtok vizet, akkor végezzétek el a Tayammumot magas helyre mászva, tiszta (homokkal), majd dörzsöljétek arcotokat, kezeiteket azzal. Allah nem akar nehézségnek kitenni titeket, hanem meg akar tisztítani titeket, és hogy beteljesítse rajtatok kegyét, hátha tán hálát adtok. (Korán 5:6)
Ezek a Wudu, a rituális tisztálkodás szabályai. 1. Az egész arc alapos megmosása vízzel, 2. Mindkét kéz megmosása könyékig, 3. A fejtető bedörzsölése vízzel (a fejtető általában védve van és aránylag tiszta). 4. Lábfejek megmosása bokáig. Továbbá a Próféta gyakorlata szerint a száj kiöblítése, az orr kifújása, még az arc megmosása előtt. Lásd 4:33.
A szexuális kapcsolat utáni szennyezettség rituálisan is szennyezettségnek minősül. Ez a teljes test megfürdetését igényli.
A Tayammum tiszta homokkal való bemosakodást jelent, ha nincs víz.
A Koránnal való érintkezésre is a testi és spirituális tisztaság előírt:
Ne érintse azt meg más, csak ki tiszta, (Korán 56:79)
Folytathatnánk a végtelenségig, hiszen a Tahara egy köteteket kitevő rész az Iszlámban, ami kitér a pénzek felhasználására, ételek tisztaságára, lelkünk megnyugvására stb. Itt csupán azt kívántam érzékeltetni, hogy addig nem lehetünk tiszták, amíg a dolgokra jelenlegi szemmel tekintünk. Ha kölcsönadod a kocsidat elvárod, hogy jó állapotban hozzák vissza. Allah (SWT) is kölcsönbe adta neked a földet, környezetedet, vagyonodat, életedet. Elvárja, hogy ugyanabban a Tahara állapotban őrizd meg.