h i r d e t é s

A politikához nem nagyon ért, de az ellenzéket tudja ekézni

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A politikához nem nagyon ért, de az ellenzéket tudja ekézni

2019. február 06. - 06:35

A budapesti főpolgármesternek bejelentkező Puzsér most egy pécsi fórumon fejtegette a világról alkotott nézeteit.

Puzsér Róbert - Forrás: Puzsér Róbertet főpolgármesternek / Facebook

Puzsér Róbert, az LMP által támogatott független főpolgármester-jelölt kedden Pécsen, az LMP és a Jobbik vezetőinek részvételével megrendezett, 21. századi kihívások - 21. századi válaszok című fórumon az MTI beszámolója szerint főleg arról beszélt, hogy "először az ellenzéket kell leváltani, azután lehet kormányt váltani". Azzt is hozzátette, hogy "ez egy olyan rossz hír, amit az ellenzéki érzelmű magyarok nem akarnak hallani".

Puzsér azt fejtegette, hogy jelenleg az ellenzék súlypontja továbbra is "Gyurcsány Ferencen belül van", ezért ha a kormányt a mostani ellenzék le is váltja, az elmúlt 30 év rendszerét nem fogja; "Orbán Viktor újra visszatér", de "nem kétharmaddal, hanem négyötöddel".

A közösségi médiában elterjed dislike kifejezést használva arról is beszélt, hogy a politikusok nem merik felvállalni a népszerűtlen ügyeket. Hangsúlyozta, hogy elsősorban "erkölcsi forradalomra" van szükség a politikában és a közbeszédben. 

"Az erkölcsi forradalmat az fogja jelezni, amikor a politikus úgy mondja ki a valóságot (.), hogy nem tudja, hogy az jó hír, vagy nem, és nem is érdekli" - fogalmazott, majd azt mondta: Magyarországon csupán két politikus van - Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc -, akik "bele mernek állni dislike-os ügyekbe". Ennek ellenére Orbán és Gyurcsány szerinte "nem a valóságra reflektál, hanem a félelmekre és a sötét 20. századi sérelmekre".

Puzsér Róbert szerint a 20. század baloldali érzelemvilágát a holokauszt traumája, a jobboldalét pedig a trianoni békeszerződés okozta sérelem határozta meg Magyarországon. A 21. századi politika feladata szerinte, hogy ezt a két sérelmet "magunkra vegyük" és "elhordozzuk". A Fidesz-KDNP-t bírálva azt mondta, hogy a kormánypártok tisztelet híján a félelemre építik a kormányzásukat.

Saját főpolgármester-jelöltségét "civil gesztusként" értékelte, megjegyezve: "ilyen módon lehetne megmenteni a közös ügyeinket". 

"Én nem akarok a politikából megélni" - hangoztatta, hozzátéve, hogy ha a szavazók nem választják meg, akkor nem ül be a fővárosi közgyűlésbe, hanem visszalép "a kulturális térbe".

A fórumon Demeter Márta, az LMP társelnöke és országgyűlési képviselője egyébként arról beszélt, hogy a 21. századi politikát képviselő pártok - így az LMP - programja "végre az emberekről szól", ami egy újfajta politikai kultúrát és gyakorlatot jelent. A többi között példaként említette, hogy a multikkal szemben az embereket részesíti előnyben ez a fajta politizálás. A kormánypártokat kritizálva arról beszélt, hogy a Fidesz-KDNP "blöffkormányzást" folytat és "elképesztően alacsonyan" tartja a béreket.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezetője közölte, hogy 21. században a bal- és a jobboldali felosztottság helyett "ügyek mentén kell az emberek érdekeit képviselni". Összegzése szerint a Fidesz eljátszotta azt a történelmi lehetőségét, hogy végrehajtsa a valódi rendszerváltást.

Keresztes László Lóránt, az LMP társelnöke, parlamenti frakcióvezetője azt mondta, hogy a kormányzó pártok leváltására nem működik a választási matematika, "az összefogás szent jelszava", ehelyett - széles társadalmi rétegeket megszólító - őszinte, nyílt vitákat kell folytatni tabukérdésekről, globális kihívásokról, amelyek között a migrációs válságot és a klímaváltozást is említette. Az ellenzéki politikus összegző felszólalásában a többi között azt rótta fel a kormánynak, hogy több százezer magyar fiatal hagyta el Magyarországot. (MTI) / hvg.hu