A harmadára esett a lakáshitelek iránti kereslet, amit tökéletesen megmagyaráz, hogy a 20 éves futamidejű 20 millió forintos kölcsönt most 178 ezer forintos törlesztővel lehet fel venni, míg három éve még csak 116 ezer forintossal - írja elemzésében a Bank360.hu.
A bankok 100 ezer forinttól, más pénzügyi szolgáltatók ennél kisebb összegű nyugdíjra is nyújtanak már személyi kölcsönt. Vannak olyan pénzintézetek, ahol az igénylők harmada nyugdíjas, akik főként lakásfelújításra vagy orvosi kezelésre fordítják a felvette hitelt. Most 170 ezer forintos nyugdíjjal kétmilliós kölcsönt négy évre legalább havi 57 ezer forintos törlesztővel lehet felvenni.
Az elmúlt fél évben a jegybanki kamatemelések jelentősen feltornázták a lakáshitelek árát: az új kölcsönöknél 30 százalékkal nőttek a törlesztőrészletek. A Bank360.hu kalkulációi alapján egy 20 millió forintos lakáshitel csaknem 10 millió forinttal többe kerül most, mint februárban.
Ma újra kamatdöntés hoz az MNB. A csaknem egy éve elindult jegybanki kamatemelések hatására egy 15 millió forintos, 20 éves futamidejű, végig fix kamatú piaci lakáshitel havi törlesztőrészlete negyedével is magasabb lett, mint tavaly ilyenkor. Az adósságfék szabályok ezért kisebb kölcsönhöz is juthatunk.
A kamatstop június 30-ig megvédi a változó kamatozású lakáshiteleket a tavaly októberi szintnél magasabb kamatemeléstől, de onnantól fixálás nélkül izzasztó törlesztőrészletek jönnek. A Bank360 kiszámolta, mekkora az emelkedés kamatstoppal és anélkül.
Az MNB folyamatosan emeli a kamatokat, hogy a nyárra tetőző inflációt csökkenteni tudja. Ennek hatására viszont egyre többe kerül a hitelfelvétel is. A Bank360.hu kiszámolta, mennyit drágult mostanáig egy 10 milliós lakáskölcsön, és meddig emelkedhetnek még a törlesztőrészletek a közeljövőben.
A KSH tegnapi közlése alapján 335 780 forintot tett ki a bruttó mediánbér júliusban, az átlagkereset tekintetében pedig 433 696 forintos összegről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal. A Bank360 kiszámolta, hány évet kell dolgozni, hogy kijöjjön egy új ingatlan megvásárlására elegendő összeg.
Kamatemelési ciklusba kezdett az MNB, így még inkább fontossá vált, hogy a hitelfelvevők megfontolják, milyen hosszú kamatperiódussal vesznek fel hitelt. A Bank360 elemzői 10 millió forintos lakáshitelek esetén vizsgálták meg, hogy milyen különbségek vannak a változó és a különböző időszakokra fixált kamatperiódusú ajánlatok között.
A moratórium miatt nem, de a bankok közötti referencia kamatok emelkedése miatt pont a legnehezebb időszakban nőhet a változó kamatozású hitelek törlesztőrészlete. Sokakat érhet kellemetlen meglepetés, mikor a moratórium lejárta után újfent fizetniük kell a törlesztőrészleteket.
Vajon milyen áron juthatunk most hozzá egy átlagos állapotú, 50-56 négyzetméteres panellakáshoz a nagyobb városokban és Budapest egyes kerületeiben, illetve egy ilyen megvásárláshoz mekkora minimális önerőt kell tudnunk előteremteni, ha hitelt is felvennénk?
A hitelekre vonatkozó, a koronavírus-járvány hatásainak mérséklését szolgáló hiteltörlesztési moratórium miatt nem nő az ügyfelek törlesztőrészlete a moratórium lezárulta után sem, azonban ha hitelszerződésük egyéb feltételei miatt módosul a törlesztőrészlet, azt nem gátolják a moratórium szabályai - erősítette meg a jegybank hétfői közleményében.
Csaknem 1200 milliárd forintnyi egykori devizaalapú jelzáloghitel kamata változik három havonta a mai napig. A jegybank szeretné, ha ezeket hosszabb kamatperiódusúra váltanák ki a kockázatok csökkentése miatt - hiszen Európában és Magyarországon is megindulhat a kamatemelési ciklus a közeljövőben.
Durván nőnek a törlesztők - Nagyobb törlesztőrészlettel, tovább fizetheti sok adós a banki kölcsönét, mivel áprilistól lejár a devizahiteleseknek ugyan segítséget jelentő, ám a költségeket csak átmenetileg feltartóztató árfolyamgát. - írja a vasarnapihirek.hu