„A földrajz a történelem kulcsa“ – mondta a 150 évvel ezelőtt született Sir Halford J. Mackinder, a geopolitika klasszikusa. Kína világpolitikai előretörése a koronavírus-járvány idején így érthető meg jobban: területe 9 640 821 km². Ezzel a negyedik legnagyobb állam az Orosz Föderáció, Kanada és az USA után. Lakossága 1,394 milliárd fő (2020 júliusára vonatkozó becslés szerint), a népsűrűség 144,6 fő/km².
A kínai állam elismerte, a koronavírustól sújtott Hupej tartomány szomszédságában kitört a madárinfluenza néven ismert H5N1- járvány. Szerencse, hogy a veszélyes vírus emberről emberre csak nehezen terjed.
Pearl Harbor japán megtámadása óta a legfontosabb hadihajóknak vitathatatlanul a repülőgép-hordozók számítanak. Jórészt az ezekről felszálló repülőgépeknek köszönhetően győzött az Egyesült Államok a második világháború csendes-óceáni hadszínterén, a hidegháború során pedig lehetővé tették, hogy Amerika lényegében bármilyen konfliktusba gyorsan be tudjon avatkozni. A koreai háborúban az amerikai légi bevetések 41 százalékát teljesítették hordozókról felszálló gépek, Észak-Vietnam ellen pedig több mint a felüket. - írja a G7 portál
Megállapodásra jutott az Egyesült Államok és Kína: a kereskedelmi vitájukat részben rendező egyezség keretében Peking vállalta, hogy az eddiginél több amerikai terméket és szolgáltatást vásárol, Washington pedig csökkenti a kínai árukra kivetett vámokat, illetve nem vezeti be december 15-én az újabb, évi 160 milliárd dollár értékű kínai termékeket sújtó 15 százalékos pótvámot.
Tízezrek vonultak vasárnap Hongkong utcáira az ellen a törvényjavaslat ellen tüntetni, amely lehetővé tenné, hogy Hongkong kiadjon szökevényeket Kínának. A javaslat ellenző megkérdőjelezik a kínai bírósági rendszer tisztességét és átláthatóságát.
A kínai vezető Hszi Csin-Ping hatalmas ellensége a nyílt társadalmaknak, mert a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével megszilárdítja a totalitárius kontrollját a kínai emberek felett - nyilatkozta Soros György a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórum éves vacsoráján. - írja a Portfolio
Több ezer kínai telepedett le Magyarországon az utóbbi néhány évben az Orbán-kormány 2013 és 2017 között működtetett letelepedési kötvény-programján keresztül, akikről jóformán semmit nem tud a magyar társadalom.
Az Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy nemsokára fokozottabb haditengerészeti őrjáratba kezd a Dél-kínai-tengeren annak érdekében, hogy jobban ellenőrizhesse Kína növekvő katonai jelenlétét a vitatott hovatartozású területen. Ez olyan lépés lenne, amely tovább növelheti a tétet a világ egyik legingatagabb térségében.
Kommentek