Degeszre keresi magát a magyar állam az infláción
Jelentős pluszbevétel ömlik az államhoz a 25%-os gigainfláció miatt.
Ennek nagy részét a szegények adójának nevezett ÁFA teszi ki, amelyből tavaly csaknem 1400 milliárd forinttal több folyt be a költségvetésbe. Idén - az eddigi tervek szerint - az állam pluszbevétele csaknem 900 milliárd forint lehet a magas infláció eredményeként.
„A valóság az mégiscsak a magas ár. Úgyhogy egyetlen feladatot tűzhet ki a kormány: le kell törni az inflációt!” – erről Orbán Viktor beszélt a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök célja a jelenlegi, 25 százalékos infláció egyszámjegyűre történő leszorítása az év végéig. Az infláció a lakosságot sújtja, az államot kevésbé.
Az itthon népszerű paradicsomon 27%-os az ÁFA kulcs. Ez azt jelenti, ha egy kiskereskedő 500 forintért veszi meg kilóját, akkor az állam minden kiló után 135 forintot keres. Ha viszont ugyanez a kiskereskedő 800 forintért fogja megvenni a paradicsom kilóját, akkor az állami bevétel minden kiló után 216 forintra nő. 2022-ben 25 százalékkal több áfabevétel folyt be az államkasszába a tervezettnél.
Róna Péter szerint a kormánynak a hangoztatott infláció-ellenes célkitűzés ellenére érdeke a magasan tartott infláció. Ha ugyanis ez eltűnik, a költségvetés deficitje az 5 százalékot is elérheti. „Ami miatt már a nemzetközi piacok is bezárulnak, a költségvetési hiány finanszírozhatatlanná válik, és akkor aztán nagyon-nagyon komoly gondok elé állunk” – erről Róna Péter beszélt az ATV Híradójának.
A DK szakpolitikusa, Dávid Ferenc így látja: „Ha a kormány valamit is tenni akart volna az infláció ellen, akkor legalább elgondolkodott volna az általános forgalmi adó időleges csökkentésén. Elgondolkodott volna a jövedéki adó csökkentésén. Mindenképpen megszüntette volna kereskedelmet sújtó, és szerintem a legdurvább, és ami a legtöbb kárt okozó ágazati különadókat.” (atv.hu)