Gravitációs erőket kijátszó rendszer fejlesztésébe kezdett a NASA és a Blue Origin
Összeállt a NASA a magánkézben lévő Blue Origin vállalattal, hogy egy olyan mesterséges gravitációs rendszert hozzanak létre, melynek segítségével egy gyorsan forgó kapszulával centrifugális erőt lehessen generálni.
A NASA sajtóközleményéből kiderült, hogy lényegében a Blue Origin jelenlegi, New Shepard űrhajóit módosítanák úgy, hogy a centrifugális erők hatására a Holdon lévő körülményeket idézhessék elő.
Ha sikerülne megalkotniuk az új eljárást, azzal megkönnyíthetnék az űrhajósok feladatát, hiszen a NASA hagyományos parabolikus, szervezetet megterhelő röppályája helyett egy kíméletesebb, alacsonyabb G-erőkkel rendelkező módszert fejleszthetnének ki.
Az együttműködésnek köszönhetően egy feljavított Blue Shepard rakétát hozhatnak létre, melynek kapszulája percenként 11-szer fordulhat meg saját tengelye körül, ezáltal szimulált gravitációs mezők generálódhatnak az űrhajó belsejében.
A Blue Origin rakétái a tesztelések során még egyszer sem hagyták el a Föld pályáját, vagyis nem lépték át az úgynevezett Kármán-vonalat, amely 100 kilométerre található bolygónk felszíne felett – hivatalosan ettől a vonaltól kezdve beszélhetünk világűrről.
Ha sikerülne Holdhoz hasonlatos gravitációs mezőket szimulálni biztonságos módon az űrszerkezetek fedélzetén, azzal a NASA és Blue Origin komoly előrelépéseket tehetne a technológia terén, ugyanis az asztronauták könnyebben tudnák végrehajtani feladataikat.
Mindezeken felül újabb eszközöket is megalkothatnának, illetve a jelenlegi műszerek többségét egyaránt rendeltetésszerűen alkalmazhatnák a megváltozott körülmények között, továbbá az űrrepülések optimalizálási folyamatai is leegyszerűsödhetnének. (liner.hu)