h i r d e t é s

Hivatali erőszak Szekszárdon?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Hivatali erőszak Szekszárdon?

2018. február 24. - 08:13

2018. február 6-án egy 63 éves nyugdíjas férfiről szóltak a hírek Szekszárdon.

A kép illusztráció

TEOL.hu az esetről úgy számolt be, hogy a 63 éves férfi a portás tilalma ellenére bement a szekszárdi polgármesteri hivatal egyik tárgyalójába, majd az éppen ott zajló rendezvényt megzavarta, majd az épület előterébenrátámadt a helyszínre hívott közterület-felügyelőre.

A hírportál állításai némileg ellentmondásosak. Aki járt már a Szekszárdi Polgármesteri Hivatalban az tudja, hogy a tárgyaló az emeleten van, a portás pedig a földszinten. Ebből következően a portásnak fogalma sem lehetett arról, hogy az idős ember a Hivatal melyik irodájába kíván ügyet intézni. Hisz azért van a Hivatal, hogy a város lakói ügyet intézzenek, vagy épp válaszokat kapjanak akár a Polgármestertől, akár az irodák dolgozóitól.

kadarka.net is beszámolt az esetről, még fényképet is közölt. A képen valóban a tárgyaló látszik, mégpedig épp egy önkormányzati képviselő-testületi ülés közben. Azzal mindenki tisztában van, hogy nem a tárgyalóban kell a panaszos ügyeket intézni, arra ott vannak a szakosodott irodák. Egyébiránt a Polgármesteri Hivatalokba bárki beléphet, így megint némi „zavar támad az erőben” a cikkeket olvasva, ráadásul semmiféle rendezvény nem volt a Hivatalban.

Mivel az említett „független” hírportálok úgy számoltak be az esetről, hogy a 63 éves állampolgárt meg sem kérdezték az események hátteréről, ezért érdekessé vált számunkra a téma. Vajon miért nem szólaltatták meg az idős férfit az ügyben?

Vélhetően az alábbiak miatt.

Az idős férfi rendszeres látogatója a Hivatalnak évek óta. Ennek oka az, hogy lassan a fejére dől a háza az utcában végzett csapadék elvezetési beruházás miatt. Mint elmondta, évek óta küzd azért, hogy a nem megfelelően elvégzett munkát kijavítsák, mert a hegyről lezúduló csapadék folyamatosan mossa a háza alapját. Márpedig az eső ha akarja ha nem esni szokott néha. Elmondása szerint egy közeli település polgármestere az egyik szomszédja, aki a saját területét úgy vízmentesítette, hogy onnan is az ő házát áztatja a csapadék. Ezzel sem foglalkozik senki. Az idős nyugdíjas évek óta küzd azért, hogy ne vizes, penészes falak közt kelljen élnie, küzd, hogy valaki végre meghallgassa és tegyen valamit. Ezért lett rendszeres látogatója a Hivatalnak.

Az ügyben számára küldött tájékoztatás itt olvasható (pdf) >>

Tény, hogy hangoskodva beszélt az általa felkeresett iroda munkatársával. Tegye a szívére a kezét az olvasó és mondja azt, hogy ő nem hangoskodna, ha a saját háza veszélyben lenne egy közpénzen végzett gyatra kivitelezés miatt és azzal kellene szembesülnie, hogy akiknek a dolga lenne nem tesznek semmit a megoldás érdekében. Pontosabban tesznek. Nagy ívben tesznek arra, hogy egy nyugdíjasnak dohos, vizes lakásban kell élnie mások felelőtlensége miatt, hisz nem ők élnek ott, őket ez nem zavarja.

A hangoskodás után a férfi a sikertelenségtől mérgesen távozni készült. Az időközben megérkezett közterület felügyelő (furcsa mód nem rendőrt hívtak, hanem az önkormányzat alkalmazottját) szóváltásba keveredett az idős emberrel, aki a lépcső tetején visszafordulva, háttal a lépcsőnek ingerülten válaszolgatott. A férfi elmondása szerint a közterület felügyelő mellbe lökte, ő megkapaszkodott az illetőben hogy ne essen hanyatt és mindketten – a 63 éves ember háttal – lezuhantak a lépcsőn. Közben valaki kihívta a rendőröket is, akiket a földön fekvő nyugdíjas arra kért, hogy hívjanak neki mentőt, mert fájdalmai vannak.

Hangfelvétel itt >>

Mint megtudtuk a nyugdíjastól csak ígérték, de nem hívtak csak bámulták a földön fekvő idős embert tanácstalanul. Végül a földön fekvő nyugdíjas hívott magának mentőt, melyet a telefonján levő visszahívással igazolt. A mentők hívták vissza, hogy megkérdezzék tőle hova kell menniük. A 800 m-re levő mentőállomásról érkező mentő a Hivataltól kb. 400 m-re levő kórházba vitte ahol megvizsgálták. Zúzódásokat állapítottak meg, gyógytornát és gyógyszeres kezelést írtak elő számára. A kórházból pedig vitték a rendőrségre mint gyanúsítottat. Hivatalos személy elleni erőszak miatt hallgatták ki és eljárást indítottak ellene. Az idős férfi arról is beszámolt, hogy a rendőrök elvették tőle a telefonját, a nála levő diktafont, mellyel felvette a Hivatalba belépését követően az eseményeket. A 63 éves férfi állítja, hogy a diktafonról letöröltek olyan részeket, amelyek kényelmetlenek lehetnek némelyekre nézve. Kérdésünkre, hogy ezt a súlyos vádat mivel igazolja azt mondta, volt a zsebében egy másik diktafon is. Az is felvételre volt állítva a belépése óta. Ennek anyagát biztos kezekbe adta, mert nem bízik ezek után a hivatalos szervekben. És hogy miért jár két diktafonnal a Polgármesteri Hivatalba ügyet intézni? „Hát azért – mondja –, mert ezek évek óta csak ígérgetnek, aztán meg letagadják amit mondtak”.

A dulakodással kapcsolatban a nyugdíjas közölte: „ a kihallgatáskor a rendőröknek is elmondtam, hogy a hivatalban levő térfigyelő kamera felvétele bizonyítja, hogy nem én támadtam a hivatalos személyre, hanem az agresszívan fellépő közterület felügyelő támadt rám. Alacsony, vékony, idős ember vagyok, nevetséges hogy rátámadnék egy két fejjel magasabb, erős fiatal emberre.”

Megtapasztalva, hogy mit tettek vele úgy gondolja, neki itt nem lehet igaza. Szerinte úgy lesz mint más esetekben. Véletlenül nem volt bekapcsolva a belső térfigyelő rendszer, így az eljárás azok elmondása alapján lesz lefolytatva, akik elbántak vele. Hisz egyedül nem ér annyit a szava, mint a vele szemben állóknak. Ha mégis valami csoda folytán meg lesz a filmanyag, akkor az majd tisztázza őt a vádak alól.

Amennyiben és ha Szekszárdon így intézik egy 63 éves nyugdíjas panaszos ügyét, akkor nem sértő barbárnak nevezni a város irányítóit.