Ismét fiktív költségvetése lesz hazánknak?
Félő, hogy ismét egy fiktív költségvetése lehet az országnak – adott hangot aggodalmának a költségvetési bizottság MSZP-s elnöke, Vajda Zoltán a mai Kormányinfó után.
A Kormányinfó után közleményt adott ki a költségvetési bizottság MSZP-s elnöke, Vajda Zoltán. A kormányinfón ugyanis Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette, hogy a múlt év gyakorlatához hasonlóan, idén ismét nyáron tárgyalná a parlament a jövő évi büdzsét. A terveik szerint május 30-án nyújtják be a parlamentnek és július 7-én szavaznának róla. Gulyás annyit árult el a jövő évi büdzsével kapcsolatban, hogy az csökkenti majd a hiányt és az államadósságot, viszont jelentősen többet áldoz a honvédelemre.
„Ebben a formában ez csak egy fiktív költségvetés lehet, hiszen számtalan olyan adat még nem ismert a jövő évre vonatkozóan, amelyek alapjaiban változtathatják majd meg a költségvetés fő számat. Ilyenek például az inflációs adatok vagy a gazdasági növekedés százalékos adatai” – kommentálta Vajda Zoltán közleményében a kormány terveit. Az MSZP-s képviselő emlékeztetett: ezt a kritikát már a tavalyi évben is elmondta és ahogy előzetesen jelezte, fél évvel később teljesen tarthatatlanná is vált a 2023-as költségvetés.
„Ilyen inflációs környezetben, ilyen kiszámíthatatlan nemzetközi politikai helyzetben és ilyen kormányzati ámokfutás mellett fél év alatt jelentősen megváltoztak a gazdasági adatok” – közölte Vajda Zoltán. Hozzátette: emiatt az idei év januárjában gyakorlatilag új költségvetést kellett a kormánypártnak benyújtania, hiszen az csak „szómágia”, ha egy – az eredeti elfogadott költségvetésre nyomokban sem emlékeztető – új költségvetést a régi átiratának neveznek.
„Talán az sem véletlen, hogy idén éppen április elsején, bolondok napján lett új költségvetése az országnak. Tanulhattak volna a hibából” – írta a költségvetési bizottság elnöke, aki szerint „normális demokráciákban” a költségvetést október-november tájékán nyújtják be és év végén, a lehető legkésőbbi pillanatban szavaznak róla, hogy a bizonytalansági faktorokat minél jobban ki tudják szűrni. Szerinte a kormány ezzel kapcsolatosan láthatóan időzavarban van, hiszen az előző év nyarán történő beterjesztés túl korai, a folyó év áprilisában történő elfogadás pedig túl késő.
„Hazánkkal szemben nem kelt bizalmat az sem, hogy az előző költségvetést is rendeleti úton erőltették át. Továbbá az európai demokráciákban az sem bevett gyakorlat, hogy az éj leple alatt módosítják a költségvetést és 100 milliárdokat csoportosítanak át a semmiből hirtelen előhúzott módosító javaslatok alapján” – írta Vajda Zoltán közleményében. (Hírklikk)