h i r d e t é s

Semjén Zsolt újabb, nagy hatalmat adó törvénytervezetet nyújtott be

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Semjén Zsolt újabb, nagy hatalmat adó törvénytervezetet nyújtott be

2020. május 27. - 08:33

Nagy felhatalmazása lesz a kormánynak az egészségügyi válsághelyzetben is

Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes - Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Jön az “egészségügyi válsághelyzet”: ezt hivatalosan Müller Cecília javasolhatja. De a kormány meglepően széles felhatalmazást kap, rendeletekkel törvényt is módosíthat, kijárási korlátozást nem rendelhet el. Az Operatív Törzs marad - derül ki a Semjén Zsolt által éjszaka benyújtott törvényjavaslatból, ami módosítja az egészségügyi törvényt, és száznál több oldalon, több száz paragrafussal rendezi az átmenetet.

Orbán Balázs miniszterhelyettes egy tegnap délutáni sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy június közepén megszűnik a különleges jogrend Magyarországon - várhatóan június 20-án. Egy többszáz oldalas törvényjavaslatban - amit Semjén Zsolt nyújtott be éjszaka a parlamentnek - a veszélyhelyzet alatt meghozott kormányrendeletek és intézkedések hatályát vezetik át, átmeneti rendelkezések formájában.

Eszerint az egészségügyi és családtámogatások meghosszabbítása július 1-ig tart, az ingyenes parkolás szintén. Az adókedvezmények határideje is július 1-je lesz. A hiteltörlesztési moratórium a korábbi döntéseknek megfelelően december 31-ig marad hatályban.

Az Operatív Törzset és a kórházparancsnoki rendszert megtartják. Az állami foglalkoztatottak, rendőrök, katonák külföldre utazási tilalma megszűnik, a bankkártyás fizetés 15 ezer forintos fizetésének a limitje megmarad - de emellett még sok más kétharmados törvényt is módosítanak az átmeneti rendelkezésekkel, például a katasztrófavédelmi törvényt, a honvédelmi törvényt, az Alkotmánybírósági törvényt is.

Egészségügyi készenlét - egészségügyi válsághelyzet

A Semjén-törvényjavaslattal bevezetik az “egészségügyi válsághelyzet” intézményét.
Orbán Balázs a tegnapi sajtótájékoztatóján az egészségügyi válsághelyzet bevezetésével indokolta, hogy miért nem lesz szükség a különleges jogrend újbóli bevezetésére, ha jön a járvány második hulláma. “Ha parlament megszavazza az átmeneti rendelkezésekről szóló törvényjavaslatot, akkor olyan helyzet áll elő - az úgynevezett egészségügyi válsághelyzet intézményén keresztül -, hogy meg fogják majd tudni hozni azokat a szabályokat, melyek ahhoz szügségesek, hogy az eddigi tapasztalatok alapján eredményes legyen a járvány elleni védekezés.

“Ezért a jelenlegi tudásunk szerint nem lesz szükség újra a különleges jogrendre” - mondta Orbán Balázs, hozzátéve: az egészségügyi törvény módosításával vezetik be az “egészségügyi válsághelyzetet”.

Az egészségügyi válsághelyzetről  a Semjén Zsolt által éjszaka benyújtott törvényjavaslat indoklásában azt írják: “a javaslat az egészségügyi válsághelyzet szabályainak módosításával biztosítja, hogy egészségügyi válsághelyzetben a kormány rendeletében hozza meg a válsághelyzet hatékony kezeléséhez szükséges intézkedéseket”. A javaslat a kormány széles válságkezelési jogköreit megfelelő garanciákkal biztosítja - szól az indoklás.

Müller Cecília javasolhatja...

A kormány az országos tisztifőorvos javaslatára, a miniszter előterjesztése alapján rendelheti el az egészségügyi válsághelyzetet.

A törvényjavaslat indoklása szerint az egészségügyi válsághelyzet feltételeinek a fennállását az országos tisztifőorvos köteles folyamatosan figyelemmel kísérni, és ha az egészségügyi válsághelyzet elrendelésének a feltételei nem állnak fenn, kezdeményezni a miniszternél, hogy tegyen javaslatot a kormánynak az egészségügyi válsághelyzetben megalkotott kormányrendelet hatályon kívül helyezésére. “A miniszter a javaslatát a kormány részére haladéktalanul benyújtja, amelyet a kormány soron kívül köteles megtárgyalni, és – ha az egészségügyi válsághelyzet elrendelésének a feltételei nem állnak fenn – a kormányrendeletet hatályon kívül helyezni”.

A kormány rendelettel törvényeket is felfüggeszthet

A törvényjavaslat sarkalatos, kétharmados rendelkezésként biztosítja: a kormány a veszélyhelyzetben, “az ezen speciális helyzet megfelelő hatékonyságú kezelése céljából, az állampolgárok élet-, egészség-, személyi-, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében” rendeletével egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedést hozhat.

A törvényjavaslat szerint a más okból kihirdetett veszélyhelyzethez képest “szélesebb cselekvési szabadságot biztosít a kormánynak, amely a COVID-19 járvány kezelésének gyakorlati tapasztalatival igazoltan az emberek élete, egészsége és a nemzetgazdaság védelemének elengedhetetlen feltétele”

- tartalmazza az indoklás. Garanciális jelentőségű, hogy a kormány ezen jogkörét kizárólag – a szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan – a humánjárvány megelőzése, kezelése, felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, illetve elhárítása céljából gyakorolhatja.

Legfeljebb 6 hónapra

Az egészségügyi válsághelyzetben megalkotott kormányrendelet legfeljebb hat hónapig marad hatályban - kivéve ha a a kormány annak hatályát meghosszabbítja. A kormány az egészségügyi válsághelyzetben megalkotott kormányrendelet hatályát csak akkor hosszabbíthatja meg, ha az egészségügyi válsághelyzet elrendelésének a feltételei a meghosszabbítás időpontjában fennállnak. A kormányrendelet hatályának meghosszabbításáról a kormány az Országgyűlés egészségüggyel foglalkozó állandó bizottságának beszámol - tartalmazza az indoklás.

Operatív Törzs

A javaslat lehetővé teszi továbbá, hogy “ha az elrendelt egészségügyi válsághelyzet jellege következtében indokolt, a kormány rendeletben Operatív Törzset hozzon létre az egészségügyi válsághelyzeti ellátás összehangolása érdekében”. A javaslat rendezi az Operatív Törzs adatkezelésének törvényi szabályait is: eszerint az Operatív Törzs adatszolgáltatást kérhet bármely szervtől, jogi személytől vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől, amely ezen adatszolgáltatásnak köteles ingyenesen eleget tenni. Az Egészségügyi Elektronikus Szolgáltatási Tér működtetője biztosítja, hogy az Operatív Törzs - ha az szükséges -személyes adatokat is tartalmazó  információkat közvetlenül megkapja. Ez a kontaktszemélyekre érvényes - derül ki a javaslatból.

Mit rendelhet el a kormány?

Az egészségügyi válsághelyzetben a kormány rendeletben szabályozhatja - korlatozhatja vagy tilthatja - minden olyan intézmény és létesítmény működését, illetve rendezvény tevékenységét, amely a járvány terjedését elősegítheti.
Így az üzletek működését, nyitvatartását, az ország egyes területei, illetve Magyarország és más ország közötti személyforgalmat, élőállat- vagy áruszállítást, az ország egyes területei, illetve Magyarország és más ország lakosainak egymással való személyes érintkezését.

De az intézmények – különösen fekvőbeteg-gyógyintézet, valamint köznevelési, szakképző, felsőoktatási, szociális, gyermekvédelmi, gyermekjóléti és közművelődési intézmény – látogatását.

A kormány szabályozhatja egyes területek elhagyását, egyes élelmiszerek, termékek árusítását, fogyasztását, vásárlását, az ivóvíz fogyasztását, meghatározott állatok tartását.

Emellett gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátásra, valamint az egészségügyi szolgáltatások igénybevételének rendjére vonatkozó intézkedés hozhat a kormány. Az egészségügyi készlet állagának megóvása érdekében szükséges intézkedés vezethető be, így különösen annak érdekében a rendőrség, illetve a Magyar Honvédség közreműködése - különösen kórházparancsnoki feladatok ellátására előírható - tartalmazza a törvényjavaslat.

A kormány a köznevelésre, felsőoktatásra, szakképzésre és felnőttképzésre vonatkozó rendelkezéseket is megállapíthat.

Emellett közlekedési korlátozást vagy közlekedési tilalmat állapíthat meg,  a járványügyi elkülönítésre vonatkozó rendelkezéseket, a küldemények kézbesítésére vonatkozóan rendelkezéseket is hozhat - derül ki a törvényjavaslatból.

Védett vezető ellátása

A védett vezető egészségügyi ellátásának koordinálására és a védett vezetőre vonatkozó egészségügyi előírások végrehajtására és ellenőrzésére vonatkozó rendelkezéseket állapíthat meg a kormány. De elrendelhet - törvény alapján meghozható - járványügyi intézkedéseket, törvényben meghatározott egyéb rendelkezéseket hozhat.

A kormány a jogkörét – a szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan gyakorolhatja - de kijárási korlátozást nem vezethet be - mondja ki a Semjén Zsolt által éjszaka benyújtott javaslat. (atv.hu)