Transzatlanti összefogással, az Egyesült Államok és "egy erős Európai Unió" szoros együttműködésével kell választ adni a legsürgetőbb biztonságpolitikai kihívásokra - mondta Angela Merkel német kancellár hétfőn Hannoverben Barack Obama amerikai elnökkel, David Cameron brit kormányfővel, Francois Hollande francia államfővel és Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után - írja a napi.hu.
A legsúlyosabb fenyegetéssel a levegőben ért véget az EU-csúcs első napja: több tagállam világossá tett David Cameron brit miniszterelnöknek, hogy vagy elfogadják a britek azt a reformcsomagot, ami most összehoznak, vagy, ha nem tetszik, távozhatnak az unióból. Márciusban EU-török csúcsértekezletet tartanak.
A magyar kormány semmiképpen nem támogat egy diszkriminatív szabályozást. Így meg kell vizsgálni, hogy az Európai Tanács javaslatai összeegyeztethetők-e a diszkrimináció-mentesség elvével - mondta a külgazdasági és külügyminiszter az InfoRádiónak a brit reformjavaslatokra adott brüsszeli válaszról.
Az országos brit napilapok elsősorban az Európai Unión belüli munkaerőmozgásról folytatott megbeszéléseket emelték ki David Cameron brit miniszterelnök budapesti tárgyalásairól közölt pénteki beszámolóikban.
Soha nem tapasztalt titkolózás előzi meg David Cameron brit miniszterelnök budapesti látogatását, ami persze nem is csoda, a világ egyik legnagyobb hatalmú vezetője, a terroristák egyik első számú célpontja érkezik a magyar fővárosba.
David Cameron csütörtökön munkalátogatásra érkezik Budapestre, Orbán Viktor miniszterelnök és a brit kormányfő délután tárgyal egymással – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője hétfő este az MTI-vel.
A kelet-európai bevándorlókat igen hátrányasan érintő szabályozást készülnek elfogadni Nagy-Britanniában. A javaslatot Cameron ultimátumszerűen terjesztette az EU elé. A visegrádi országok egy emberként hördültek fel, kivéve Magyarországot. Diplomáciai források szerint Orbán és a brit kormányfő gyümölcsöző kapcsolatában kell keresni a hallgatás okát.
A brit miniszterelnök még az EU-ból is hajlandó kilépni, ha nem szigoríthatják a munkavállalást az Egyesült Királyságban. A szigorítás lényege az lenne, hogy az EU-tagállamokból érkező munkavállalók négyévi folyamatos, bejelentett, legális munkaviszony után férhetnének csak hozzá a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásainak teljes köréhez.
A brit kormány a jövő héten terjeszti az EU döntéshozó testületei elé reformjavaslatait, amelyek célja a szabadpiac bővítése, a döntési hatáskörök egy részének visszavétele nemzeti hatáskörbe. David Cameron miniszterelnök onnan kaphat támogatást, ahonnan a legkevésbé várta.
Magyarország várhatóan nem fogja ellenezni Nagy-Britannia uniós reformelképzeléseit, ha azok nem követelik meg az EU alapszerződésének módosítását. Ugyanakkor vannak olyan kérdések, például a szolgáltatások piacának szabadabbá tétele, amelyben éles nézeteltérés alakulhat ki London és Budapest között.