Levélkampányban próbálták ösztönözni a kisadózókat, hogy váltsanak magasabb adóalapra, mert jobb nyugdíjuk lesz, de az akció sikertelen volt – inkább ők akartak gondoskodni saját magukról. A valódi ok a nyugdíjkassza megmentése volt.
A nyárvégi változások után ismét terítékre kerülhet a kata, ám ezúttal az ellenőrzési oldalon. Az utóbbi időben az adóhatóság egyre több cégnél vizsgálja visszamenőleg – vagyis még az adónem radikális átalakítását megelőző időszakokra vonatkozóan – a kisadózókkal folytatott együttműködést, különös tekintettel az adatszolgáltatási és nyilvántartási kötelezettségek betartására.
Az Orbán- kormány tavaly nyáron – a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésére – alaposan átszabta a kata-szabályozást, 266 989 egyéni vállalkozó esett ki tavaly szeptembertől a kisadózó vállalkozások tételes adója alól.
Érdekes részletre bukkant a Portfolio a jegybank szeptember végén megjelentetett inflációs jelentésében, a költségvetési folyamatokat elemző résznél. Ebben ugyanis az MNB közgazdászai bemutatják a KATA-módosítás lehetséges következményeit.
A K&H felmérése alapján az eddigi katások csupán töredéke tervez áttérni a társasági adózásra vagy a kivára, a legtöbben egyértelműen az átalányadózás felé mozdulnának. Számukra jelenthet segítséget az a legutóbbi módosítás, ami szerint már nem érvényes, hogy az átalányadózásból kilépést követő négy évben nem választható újra ez az adózási forma.
715 milliárd forintért szerzi meg a kormányhoz közelálló cég és a magyar állam a Vodafone-t, vagyis a magyar költségvetést több mint 350 milliárd forint mínusz terheli egy olyan válságos időszakban amikor a lakosság szembesül az első felemelt rezsi számlákkal.
Augusztus 31-gyel megszűnik az eddigi kata, a korábbinál csak egy jóval szűkebb kör választhatja az új katát. A következő hetekben ezért közel 400 ezer vállalkozónak kell eligazodni a lehetőségek között és megtalálni a számára megfelelő adózási formát. A K&H és a Vállalkozás Okosan szakértői mutatják, mik a következő lépések.
A könyvelők átlagosan 5 és 20 ezer forint közötti áremeléssel terveznek a kisadózó vállalkozások tételes adójából (kata) kilépő, tevékenységüket átalányadózásban folytató ügyfeleik esetében - derült ki a Billingo online számlázó által július végén elvégzett felmérésből, amelyet mintegy ezer könyvelő töltött ki.
Ötezer tagja megkérdezésével készített felmérést a katatörvény átalakításáról a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK). A válaszokból az derült ki, hogy bár a vállalkozók jelentős hányada szerint az egyszerűsített adózás kérdését rendezni kell, azt a katatörvény jelenleg elfogadott formájával nem sikerült széles rétegek számára megnyugtatóan megtenni.
Ismét tüntettek a kata-adózás megváltoztatása miatt a fővárosban. A rendezvény hivatalos része után többen az Oktogonra vonultak, de a rendőrök igazoltatása miatt gyorsan feloszlott a tömeg. A Fidesz ötös számú párttagkönyvének tulajdonosa nem bírta ki, hogy ne szúrjon egyet oda.
A hétfő esti Magyar Közlönyben a kormány kihirdette a rendkívüli sebességgel elfogadott, majd hétfőn Novák Katalin köztársasági elnök által aláírt új katatörvényt. A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) szerint egy hatalmas hibát vétett a jogalkotó.
A köztársasági elnök aláírására váró új törvény a megmaradó katások életét szabályozza szeptembertől, de van benne a katát kényszerűségből augusztus végén befejezők számára egy nagyon fontos búcsúajándék, ami viszont akár csapda is lehet, ha rosszul élnek vele.