Az ELTE kémikusai német kutatókkal együttműködésben olyan eljárást dolgoztak ki, amely hatékonyan és az eddigieknél sokkal precízebben mutatja meg a fehérjék szerkezetében bekövetkező változásokat.
Negyedik hullám: két hónapnyi előnyünk lehet a britekhez képest Az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszékének vezetője szerinte a negyedik hullám lesz az utolsó nagy köre a vírusnak - íme a Magyarországra szabott előrejelzés és az eddigi tanulságok. - írja az Infostart
A biológiát, földrajzot, fizikát és kémiát tanító pedagógusok egyre aggasztóbb hiánya azon túl, hogy sérti az alapvető gyermekjogokat, veszélyezteti a diákok továbbtanulási terveit is. Nem is beszélve a mindennapokhoz szükséges természettudományos alapműveltség hiányáról. - írja az Index
In the autumn semester, the Faculty of Social Sciences of Eötvös Loránd University put a series of lectures entitled “Faces of Islam” on its agenda, which was delivered by Dr. Balázs Mihálffy / Sheikh Abdel Rahman Mihálffy.
Magyarországon egyedüliként nyert a legrangosabb európai kutatási alap, az ERC pályázatán Andics Attila kognitív idegkutató. Az ELTE TTK Etológia Tanszékének kutatója azt vizsgálja majd az 1,9 millió euró támogatást kapott projektjében, hogyan hatott egyes emlősök hangfeldolgozására a háziasítás. A kutatás eredményeként jobban megérthetjük, hogyan változtathatta meg agyunk hangfeldolgozásért felelős mechanizmusait a beszéd kialakulása.
Négy érmet szereztek a magyar középiskolások az 59 ország 231 diákjának részvételével megtartott, nagy nemzetközi kémiai diákolimpián. A magyar csapat válogatóját és előkészítőjét az ELTE Természettudományi Kar Kémiai Intézete végezte.
A Kárpát-medencében zajló népvándorlás során eltérő kulturális hátterű csoportokból új, befogadó közösség alakult ki, amelyben a koponya torzításával jelezték a származást, az összetartozást és a társadalmi státuszt - mutattak rá az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Régészettudományi Intézetének vezetésével végzett legújabb régészeti, fizikai antropológiai és izotópos vizsgálatok.
Az ELTE TTK Etológia Tanszék kutatóinak legújabb tanulmánya szerint a segítő- és terápiás kutyák sikeresebben oldják meg a feladatokat, mint a képzetlen és a más feladatokra képzett családi kutyák, de bármilyen kiképzés kedvezően hat az önállóságra: a kutatók által adott feladatban a képzetlen kutyák egyáltalán nem tudtak jutalmat szerezni, a képzettek viszont hozzájutottak néhány falathoz.
Új kutatást publikáltak az ELTE kutatói az Alzheimer-kórról, az egyetem szakemberei magyarázatot találtak arra, hogy miért gyakoribb az időskori betegség a nőknél - közölte a ELTE Kommunikációs, Marketing és Rekrutációs Igazgatósága kedden az MTI-vel.
Az avarok inkább családjukkal együtt, és nem kifejezetten katonai alakulatként vándoroltak, illetve a hatalmat birtokló, vezető réteg rokonsági alapon szerveződhetett - a többi között ezekre mutatott rá az ELTE Régészettudományi Intézet és az ELK BTK Archeogenetikai Laboratórium munkatársainak kutatása.
Az emberekhez hasonlóan a kutyáknál is megfigyelhető, hogy koruk előrehaladtával a pozitív ingerekre figyelnek jobban. Emiatt az idősebb négylábúak vélhetően kevesebb negatív érzelmet élnek meg, mint fiatalabb társaik – mutatott rá az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszékének legújabb kutatása.
Mátyus Edit, az ELTE Természettudományi Karának kémikusa elnyerte a legrangosabb európai kutatási alap támogatását. A fiatal szakember azt tervezi, hogy itthon valósítja meg kutatási programját, amely a kémia ismeretlen területeire, a jelenlegi elméleti alapokon túlra merészkedik. Mátyus Edit szerint az ELTE elméleti kémiai képzése nemzetközi színvonalú, és más szakokra is igaz, hogy ha egy fiatal jó eredményekkel végez, motivált, érdeklődő és jól beszél angolul, akkor két kézzel kapkodnak érte itthon és külföldön is.