A köztársasági elnök hivatalában, a nyílt napon akartak tiltakozni tanárok és diákok a státusztörvény ellen, de miközben sorban álltak, Novák Katalin odament hozzájuk, és hosszan vitáztak az oktatás helyzetéről.
„Tegnap, végső elkeseredésemben felmondtam a munkahelyemen, az Eötvös József Gimnáziumban” – kezdi posztját Szűcs Dorottya, az Eötvös Gimnázium biológia–kémia szakos tanára.
Miközben az újabb kirúgásokat követően országszerte ülősztrájkkal állnak ki tanáraikért a diákok, legalább 86 iskola több száz pedagógusa pedig nem vette fel hétfőn a munkát, a Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjai és tanárai levelet vittek a Belügyminisztériumba Pintér Sándornak és Maruzsa Zoltán oktatási államtitkárnak, újra kísérletet téve a párbeszédre.
Újabb megmozdulást szervezett a Pedagógusok Szakszervezete és a noÁr mozgalom szombatra, a tüntetők délután három óra előtt a Széchényi téren gyülekeztek, ahol a program szerint egy petíciót adtak át Pintér Sándor részére, derült ki a HVG cikkéből.
A kormányzati propaganda ugyanarra a sémára épül a tankerületi vezetők tollából és szájából is. A tiltakozó, tüntető diákokat irányítják, illetve kényszerítik tanáraik a megmozdulásokra, ez a 15-20 évesek önálló akaratának teljes lenézése. Erre is felhívta a figyelmet az egyik iskola tanárnője.
Egymásra rakódhatnak az elégedetlenséget kiváltó különböző sérelmek, más ügyek is összekapcsolódhatnak az oktatással. Az Indexnek nyilatkozó elemzők szerint a tanárok melletti kiállás érdekében szervezett akciókon és tüntetéseken szavazókat veszíthet a kormánytöbbség, de az ellenzéki pártokat ez nem hozza jobb helyzetbe. A kormánynak azonban gyorsan kell cselekednie, ha kezelni akarja a kialakult helyzetet.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete tiltakozik a százezreket hátrányosan érintő, kisadózókra vonatkozó törvény elfogadása és bevezetése ellen, amelyet ismét bármiféle egyeztetés nélkül fogadtatnak el a kormányzó többséggel.
Más is motiválhatja a tanárokat, nem csak a bérezés – fejtette ki véleményét egy korábbi interjújában Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Szerinte azonban ezzel nem sértett meg senkit, így nem érzi azt, hogy bocsánatot kellene kérnie.
Ahhoz, hogy többen jelentkezzenek pedagógusképzésre társadalmi presztízs is kell. Ezért pedig leginkább a tanároknak kell tenni – ezt mondta Pintér Sándor belügyminiszter, aki szerint a fizetésemelés önmagában nem megoldás.