A kulturális bizottság elnök asszonyának véleménye szerint nem szabad a magyar független média. Sabine Verheyen asszony tavaly ősszel járt Magyarországon tényfeltáró küldöttséggel, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezzen a sajtószabadság érvényesüléséről.
Nyilatkozatban támogatja a független magyarországi médiát a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI), hangsúlyozva, hogy Orbán Viktor újabb győzelme után minden eddiginél nagyobb szükség van rá. Az IPI emellett ajánlásokat fogalmazott meg az Orbán-kormány és az EU számára, hogy segítsen megállítani a médiapluralizmus erózióját.
Kétségessé teszi a közelgő voksolás tisztaságát, hogy a Fidesz az EU-ban példátlan modellt épített ki a sajtó feletti ellenőrzésre – állapította meg jelentésében a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI).
Magyarország 2011. április 25-én hatályba lépett Alaptörvénye szerint Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit, de vajon igazak-e ezek az elvek a gyakorlatban?
A LIBE három nap alatt több mint száz emberrel találkozott kormánypárti és ellenzéki oldalról is, hogy felmérjék többek közt a sajtószabadság és az igazságszolgáltatás függetlenségének helyzetét. Nem lettek nyugodtabbak, sőt.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága formai okokra hivatkozva elutasította egy magyar nyelvű párkányi tv-csatorna tulajdonosának hatéves panaszát, a szlovákiai nyelvtörvény szerinte emberi jogokat sértő alkalmazása miatt. Az okokat keresve több elágazás is adódik. - írja az Infostart
Ha valaki napjaink Németországában egy gyakorlatilag csak olvasói támogatásból létező rendszerkritikus napilapnál azon kezd el morfondírozni, hogy az újságírói tevékenység középpontjában a szociális ügyek (Sozialpolitik) és a háborúk (Friedenspolitik) kérdése áll, hogy 1990 után a „szabad világ” a gazdasági és társadalmi ellentmondások felerősödésének új szakaszába lépve leépítette a jóléti államot és a parlamenti demokráciát, újjáélesztette a fokozott elnyomást és a társadalmi demagógiát – beleértve a fasizmust –, valamint a nemzetközi joggal ellentétes kényszer, erőszak és háború alkalmazását, akkor bizony jól gondolja meg, hogy elemzéseiben le merje-e írni azt a terminust, hogy „osztálytársadalom”. - írja a Mérce
Szatirikus, képzeletbeli interjú jelent meg az osztrák Profil című lapban, reagálva a múlt heti történésekre, amikor az újság egyik riportere, Franziska Tschinderle kérdéseket szeretett volna feltenni a Fidesz EP képviselőinek, ám nemhogy válaszokat nem kapott, az a vád érte, hogy nem kérdez, hanem provokál.
Stock Richárd úgy véli, hogy ha másodfokon is elutasítják a Klubrádió keresetét, akkor az azt bizonyítja, hogy a Médiatanács azt csinál, amit akar, és mindent megtehet következmények nélkül.
A médiafölény a Fideszé, a médiahatóság a Fideszé, a közmédia a Fideszé – amint a valóság torzításának és a sajtószabadság fojtogatásának felelőssége is. Mondhatni: alaptörvényszegés folyik szakmányban. Tíz év alatt számos uniós jelentés próbálta – indokolatlan eleganciával – jelezni az aggályokat. Mára a helyzet megkérdőjelezi a szabad választások intézményét, a kormány leválthatóságát.